پلیس ۵ نفر از اعضای سه شرکت صوری ثبت‌شده در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را دستگیر کرد که به بهانه فروش اقساطی خودرو از ۸۰ شهروند کلاهبرداری کرده‌ بودند.

دستگیری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، روز دوم شهریور ماه ۹۸ شکایتی با عنوان کلاهبرداری از طریق فروش اقساطی خودرو از مرجع قضائی به منظور رسیدگی تخصصی به اداره چهاردهم پلیس آگاهی تحویل داده شد. در همین مدت‌ زمان نیز پرونده‌های مشابه دیگری به این معاونت رسید.

رسیدگی به این موضوع در دستور کار قرار گرفت و طی بررسی‌های انجام‌شده از سوی پلیس مشخص شد اعضای ۳ شرکت به بهانه فروش خودروهای اقساطی مبالغی را از تعدادی مالباخته دریافت کرده‌اند؛ اما زمانی که تاریخ تحویل خودرو فرا رسیده است خودروها را تحویل نداده‌اند و پس از تعطیل کردن دفتر شرکت متواری شده‌اند.

تحقیقات پلیس در این زمینه ادامه داشت تا این که مشخص شد اعضای این ۳ شرکت یکسان هستند که با انتخاب عنوان‌های مختلف و ثبت‌ آن‌ها در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از شهروندان کلاهبرداری کرده‌اند.

پس از اثبات این موضوع که مجرمان در این زمینه کلاهبرداری انجام داده‌اند کارآگاهان مخفیگاه آن‌ها را شناسایی کردند و طی چند عملیات هماهنگ هر ۵ نفر از اعضای این شرکت‌ها را با مشخصات بیتا و ناهید که ۲۸ ساله بودند و حسام ۳۰ ساله، حمید ۴۰ ساله و حامد ۳۶ ساله دستگیر و به اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران منتقل کردند.

پس از انتقال متهمان به پلیس آگاهی؛ حسام که مدیرعامل شرکت محسوب می‌شد، در تشریح شیوه و شگرد کلاهبرداری خود به پلیس گفت: ایده این اقدام را از یکی از دوستانش گرفته که خود او در حال حاضر به جرم کلاهبرداری در زندان است. او درباره شیوه کارشان نیز گفت از طریق درج آگاهی در سایت‌های اینترنتی واسطه فروش و با ارائه وعده فروش فوری خودرو اقساطی شهروندان را فریب می‌دادند؛ همچنین آن‌ها با اعلام این که شهروندان می‌توانند ثبت شدن شرکت‌ها را استعلام کنند، اعتماد مشتریان را جلب می‌کردند.

متهم در ادامه نیز گفت پس از اخذ مبالغی از ۱۸ میلیون تا ۶۰ میلیون تومان زمانی را برای تحویل خودرو اعلام می‌کردند اما زمانی که موعد تحویل فرا می‌رسید به بهانه‌های مختلف کار را به تعویق می‌انداختند تا جایی که مشتری به دلیل سرگردانی، از خرید خودرو منصرف می‌شد و کلاهبرداران با کسر درصدی از مبلغ، چک‌های مدت‌داری را به مشتریان خود می‌دادند. در ادامه نیز با مبلغ به دست آمده، بدهی مشتری‌های قبلی را پرداخت می‌کردیم.

این افراد به همین صورت با مبالغ دریافتی از شهروندان دیگر نیز کلاهبرداری می‌کردند اما پس از این که شهروندان متوجه می‌شدند از آن‌ها کلاهبرداری شده، این افراد دفتر خود را تخلیه می‌کردند و متواری می‌شدند.

 متهمان تاکنون تحت پوشش نام ۳ شرکت از ۸۰ نفر از شهروندان بیش از ۳۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده‌اند. هم‌اکنون نیز هر ۵ متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی با دستور بازپرس شعبه ۳ دادسرای ناحیه ۱۸ تهران در اختیار اداره ۱۴ پلیس آگاهی پایتخت قرار دارند.

کد خبر 469954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار