پیشنهاد آمریکا برای متوقف کردن تعرفه‌های تازه و کاهش ۵۰ درصدی تعرفه‌های مالیاتی موجود با موافقت کلی چین همراه شد تا ۱۷ ماه جنگ تجاری دو اقتصاد بزرگ دنیا به پایان برسد.

جنگ تجاری چین و آمریکا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌پی، این توافق کلی در حالی به دست آمد که چین روز جمعه آمریکا را به «آسیب جدی زدن به روابط میان دو کشور» متهم کرده بود. انتظار می‌رود کاخ سفید امروز جزئیات توافق تجاری با چین را اعلام کند اما پکن در این باره راه سکوت را در پیش گرفته است.

خبرهای مربوط به توافق محدود آمریکا و چین درباره پایان جنگ تعرفه‌ها عصر پنجشنبه به رسانه‌ها راه یافت اما پکن به آن واکنش نشان نداد. وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در همایشی که روز جمعه برگزار شد بدون اشاره به توافق تجاری اخیر گفت: «چین برابر قلدری‌های آمریکا عقب‌نشینی کرد. واشنگتن با انتقاد از سیاست‌های پکن در موضوع هنگ‌کنگ به اعتبار چین آسیب اساسی زده و اعتمادی را که سخت میان دو کشور حاصل شده بود، نابود کرده است.»

پیش‌تر رویترز گزارش داده بود دو کشور به یک توافق کلی درباره تعرفه‌های مالیاتی رسیده‌اند و جزئیات باید روی کاغذ بیاید. دو منبع نزدیک به واشنگتن و پکن گفته‌اند پیشنهاد آمریکا کاهش ۵۰ درصدی تعرفه‌های موجود بر واردات کالاهای چینی است و البته توقف اعمال تعرفه‌ها که قرار بود از ۱۵ دسامبر شامل کالاهای چینی شود.‌ این پایانی است بر چند ماه مذاکره بدون نتیجه دو کشور که اقتصاد دنیا را فلج کرده بود.

اگر دانلد ترامپ دستور تعلیق تعرفه‌های مالیاتی را صادر نکند، پکن مذاکره بر سر توقف جنگ تجاری را تا پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر ۲۰۲۰ متوقف می‌کند. تعرفه‌های مالیاتی نیمه دسامبر بر ۱۶۰ میلیارد دلار واردات آمریکا از چین تاثیر می‌گذارد، از جمله بر کالاهایی چون کنسول‌های بازی رایانه‌ای و نمایشگرهای دیجیتال.

کد خبر 469757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار