سرپرست اداره‌کل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: عشایر این استان با تولید ۷۳ هزار تن انواع محصول دامی و پروتئینی، سهم ۲۵ درصدی در تولید این بخش را به خود اختصاص داده اند که ارزش تولید آنها به هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال می‌رسد.

عشایر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علی بهادری افزود: عشایر آذربایجان‌غربی امسال ۵۵ هزار تن شیر، ۱۵ هزار تن گوشت و سه هزار تن پشم را تولید و روانه بازار کرده‌اند.

وی ادامه داد: عشایر آذربایجان‌غربی ۲ میلیون واحد دامی را در اختیار دارند و انواع محصولات لبنی و پروتئینی را تولید و و روانه بازار مصرف می‌کنند.

سرپرست اداره‌کل امور عشایری آذربایجان‌غربی بیان کرد: همچنین تولید ۶۷ هزار تن انواع محصول زراعی، ۸۸ هزار تن محصول باغی و ۸۲ هزار تن محصول علوفه‌ای از دیگر کالاهای تولیدی عشایر آذربایجان‌غربی است.

وی اظهار داشت: عشایر این استان با تولید ۴۲ هزار و ۸۱۰ مترمربع انواع صنایع دستی داری و غیر داری، رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داده‌اند.

سرپرست اداره‌کل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: این میزان تولید شامل انواع فرش، گلیم، جاجیم، کلاه، دستکش، پاپوش و گیوه است.

«بهادری» تاکید کرد: پنج هزار و ۳۱ نفر از عشایر در بخش‌های مختلف صنایع‌دستی داری و غیرداری این استان مشغول فعالیت هستند.

وی اظهار داشت: ۶۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیمی و یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی مرتعی این استان در اختیار عشایر آذربایجان‌غربی است.

بهادری اظهار داشت: عشایر آذربایجان‌غربی با امکانات محدود نقش برجسته و مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و حمایت‌های لازم از این قشر صورت می‌گیرد.

حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت با ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در آذربایجان‌غربی زندگی می‌کنند که با این آمار ۹ درصد جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند؛ از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده‌اند و بقیه نیز در داخل استان ییلاق و قشلاق می‌کنند.

عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است.

کد خبر 468939

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار