معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی گیلان با بیان این‌که سال گذشته برای ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی ملی استان نقشه کاداستر تهیه شده است، گفت: در سال جاری برای ۲۵۰ هزار هکتار دیگر نیز نقشه کاداستر تهیه شده است.

اراضی ملی گیلان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سهیل توکلی، قانون حدنگار(کاداستر) را ذیل ماده ۹ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی دانست و اظهار کرد: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری مکلف شده اراضی ملی و دولتی را کاداستر و وارد سامانه ثبت کند.

وی با بیان اینکه کاداستر موقعیت اراضی ملی، دولتی و مستثنیات قانونی اشخاص را مشخص می‌کند، افزود: این تکلیف در برنامه ششم به مساحت و برای تمام استان‌ها قید شده و اراضی ملی و دولتی در اختیار سازمان جنگل‌ها باید کاداستر و در سامانه ثبت املاک قرار گیرد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان هدف از اجرای کاداستر را تشخیص حدود و موقعیت اراضی ملی و دولتی و مستثنیات اعم از سنددار و بدون سند به منظور جلوگیری از تصرف و تجاوز به منابع طبیعی دانست و تصریح کرد: اجرای نقشه کاداستر منجر به تثبیت مالکیت دولت و اخذ سند تک‌برگی توسط سازمان جنگل‌ها می‌شود.

توکلی با اشاره به توجه ویژه قانون برنامه ششم به اجرای طرح کاداستر، گفت: به دنبال تخصیص اعتبارات قابل توجه از محل صندوق توسعه ملی برای احیای اراضی جنگلی و توسعه آبخیزداری در سطح استان‌ها از سال ۹۶ کاداستر اراضی ملی گیلان با جدیت دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه گیلان یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار اراضی ملی اعم از جنگلی و مرتعی و جلگه‌ای و ساحلی دارد، خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۹۷ از طریق قرارداد و آگهی مزایده برای ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی ملی استان نقشه کاداستر تهیه شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی گیلان از تخصیص دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح کاداستر استان در سال ۹۸ خبر داد و اضافه کرد: در سال جاری برای ۲۵۰ هزار هکتار دیگر نیز نقشه کاداستر تهیه شده است.

وی با اشاره به اهمیت اجرای کاداستر برای سازمان جنگل‌ها و مدیریت منابع طبیعی گیلان، یادآور شد: از محل ارتقای شاخص‌های استانی نیز تفاهم‌نامه همکاری با استانداری امضا شده و در صورت تصویب این اعتبار برای ۲۰۰ هزار هکتار دیگر از اراضی ملی استان از محل تفاهم‌نامه تا پایان سال ۹۹ کاداستر تهیه خواهد شد.

توکلی، کاداستر را جزو طرح‌های نیازمند اعتبار دانست و گفت: بیش از ۹۵ درصد استان در اختیار سازمان جنگل‌هاست و لذا اجرای کاداستر اراضی ملی و دولتی ضرورت دارد.

معاون منابع طبیعی گیلان حفاظت را اصل اساسی در کاداستر دانست و اظهار کرد: کاداستر از زمین‌خواری و تصرفات بی‌رویه جنگل‌ها و مراتع و سواحل جلوگیری می‌کند. در گذشته نقشه‌های سنواتی اراضی ملی آنالوگ بود، اما به کمک کاداستر کلیه اراضی در سامانه ثبت می‌شود و کسی نمی‌تواند برای اراضی ملی سند دریافت کند.

کد خبر 468892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =