سرطان‌های سر و گردن طیف وسیعی را شامل می‌شوند که شایع‌ترین آنها در ایران و جهان سرطان حفره دهان و حنجره است. تشخیص به موقع بیماری سبب موفقیت در درمان می‌شود بنابراین افراد باید علائم هشداردهنده را جدی بگیرند.

head and neck cancers

به گزارش همشهری آنلاین، کامبیز نوین عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران درباره‌ سرطان‌های سر و گردن گفت: سرطان‌های سر و گردن از نظر اپیدمیولوژی در مردان شایع‌تر از زنان است. براساس آمارهای وزارت بهداشت و درمان سرطان‌های سر و گردن در اکثر استان‌ها جزو ۱۰ سرطان شایع در مردان به شمار می‌رود، البته آمار مبتلایان آن کمتر از سرطان روده و معده است. 

وی بیان کرد: استعمال دخانیات و مصرف الکل از جمله عوامل اصلی در بروز سرطان‌های سر و گردن به شمار می‌رود. همچنین عوامل شغلی و آلاینده‌های محیطی نیز می‌تواند سبب بروز سرطان‌های سر و گردن شود مثلا افرادی که مشاغل خاص دارند و با موادی همچون نیتروزامین، فرمالدهید، عطر و گردوغبار زیاد در ارتباط هستند احتمال ابتلای آنها به بعضی از سرطان‌های سر و گردن بیشتر است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران درباره علائم هشدار سرطان‌های سر و گردن توضیح داد: این سرطان‌ها طیف وسیعی را شامل می‌شوند که شایع‌ترین آنها در ایران و جهان سرطان حفره دهان و حنجره است. 

این متخصص رادیوتراپی انکولوژی افزود: سرطان حنجره در افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند بیشتر بروز می‌یابد. علائم آن می‌تواند خشونت صدای پایدار باشد که در موارد پیشرفته اعصاب و غدد لنفاوی گردن را نیز درگیر می‌کند. 

نوین گفت: تنگی نفس و انسداد راه هوایی و اختلال در بلع از دیگر علائم هشدار سرطان‌ حنجره به شمار می‌رود. در صورت بروز هریک از این موارد افراد باید برای بررسی به پزشک مربوطه مراجعه کنند. 

وی در مورد سرطان حفره دهان خاطرنشان کرد: هر توده یا زخمی در مخاط دهان که با گذر زمان بهبود نیابد می‌تواند علائمی از ابتلا به سرطان حفره دهان باشد. معمولاً در ابتدا خود فرد متوجه آن می‌شود و در این موارد لازم است برای بررسی بیشتر و در صورت نیاز نمونه‌برداری به پزشک مراجعه کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران تاکید کرد: افراد باید در صورت مشاهده هرگونه زخم یا توده‌ای که با گذر زمان بهبود نیابد، لق‌شدگی یا افتادن بدون توجیه دندان و لمس توده در گردن حتماً به پزشک مراجعه کنند، چراکه یکی از عوامل اصلی موفقیت در درمان تشخیص به موقع است. 

کد خبر 468677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار