مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان گفت: مجموعه پل‌های تاریخی شهرستان نیکشهر در نخستین همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

پل نیکشهر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، علیرضا جلالزایی امروز با اعلام این خبر افزود: مجموعه پل های تاریخی شهرستان نیکشهر در نخستین همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور که در بندر ماهشهر استان خوزستان برگزار شد، در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این مجموعه پل ها شامل پل تخت ملک، پل یک چشمه نیکشهر، پل یک چشمه و پل دوچشمه تنگه سرحه است.

این مسئول ادامه داد: پل های تاریخی نیکشهر به ایرانشهر از روستای تخت ملک تا روستای تنگه سرحه قرار دارند و در این محور ۴ پل وجود دارد که در سال ۱۳۴۷ احداث شده اند.

وی گفت: بزرگ‌ترین پل در تخت ملک با ۱۳ متر ارتفاع از سطح رودخانه تخت ملک و به طول ۶۰ متر با پهنای ۱۰ متر دارای ۵ دهنه و طول هرکدام از دهنه ها پنج متر است.

گفتنی است در ساخت این پل ها از مصالح بومی، سنگ و سیمان استفاده شده و آنچه که در معماری این سازه ها جلب توجه میکند استفاده از سنگهای تراشیده شده از دل کوه‌های منطقه است که با شکل منظمی بندکشی شده است.

کد خبر 468549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =