نمایش «فرانکنشتاین» به کارگردانی ایمان افشاریان که این روزها در تئاتر شهر روی صحنه رفته، هشداری است به جامعه‌ای که خشم، بی‌مهری و تبعیض را در خود پرورش می‌دهد.

پژمان جمشيدي در نمايش فرانكنشتاين

به گزارش خبرنگار همشهری آنلاین، در روزهای پاییزی تئاتر، نمایش «فرانکنشتاین» به تئاتر شهر گرما داده است. نمایش، قصه معروف و شناخته‌شده فرانکنشتان را روایت می‌کند و تقریبا به آن وفادار است. دانشمندی موجودی را خلق می‌کند اما به او مهری ندارد و این هیولای مفلوک در جستجوی محبت و عشق، تلاش می‌کند سهم خود را در زندگی بیابد اما انتهای این مسیر تباهی است. «فرانکنشتاین» مانند تجربه قبلی افشاریان «جنایت و مکافات» نمایشی است استوار بر تصویرسازی، موسیقی و حرکت. صحنه اصلی خالی است و جز گروه بازیگران، تعدادی بازیگر جوان سیاهپوش در اغلب فصل‌ها فضاسازی، حرکت و خواندن را بر عهده دارند و مکمل روند روایت هستند.

نمایش شبیه کابوس است، خوابی تلخ که فرانکنشتاین (پژمان جمشیدی) می‌بیند و تماشاگر را با خود در این فضا شریک می‌کند. فرم روایت با رفت و برگشت و پراکندگی درونی، متاثر از ذهن بیمار و خسته فرانکنشتاین است و باعث شده تماشاگر درگیر این جهان سراسر تباهی شود. در فضایی که خلق شده بازیگران نمایش نقشی پررنگ دارند. بانیپال شومون در نقش هیولا حضوری بسیار مقتدرانه روی صحنه دارد. با بدن و صدایی آماده عمق شوربختی هیولا را بازتاب می‌دهد. هیولایی که از نگاه نویسنده و کارگردان نمایش، خود قربانی است. که اگر تنهایی سهم او نبود، این چنین خشمگین و زخم خورده زیبایی و عشق را به مسلخ نمی‌برد. سوده شرحی و آناهیتا افشار (الیزابت) بازیگرهایی کامل برای نقش‌هایشان هستند، انتخاب‌هایی درست و به‌جا. متناسب با فضایی که افشاریان در ذهن داشته است. با صداهایی پخته و آماده. افشار وجه خیال‌انگیز، دلفریب و زیبای عشق را تجسم داده و شرحی، معصومیت به مسلخ رفته را و محمد پویا در نقشی کوتاه اما مهم، به خاطر می‌ماند.

شاید مهم‌ترین چالش افشاریان برای اجرای این نمایش انتخاب پژمان جمشیدی بوده است. نقش فرانکنشتاین با همه نقش‌هایی که جمشیدی در این سال‌ها در سینما، تئاتر و تلویزیون بازی کرده تفاوت دارد؛ نقشی سخت در یک تراژدی تکان‌دهنده. جمشیدی روی صدا و بیانش کار کرده، در این مدت آشکارا عوض و به یک بازیگر تبدیل شده است. هر چند هنوز یک بازیگر درجه یک روی صحنه نیست اما این کوشش شایسته توجه است. «فرانکنشتاین» یک نمایش است، به تصویری که از تئاتر در ذهن دارید وفادار می‌ماند و شما را مجذوب می‌کند.

نمایش «فرانکنشتاین» هر شب ساعت ۲۰ در تئاتر شهر روی صحنه می‌رود و پژمان جمشیدی، بانیپال شومون، سوده شرحی، آناهیتا افشار، محمد پویا و سیاوش میری در آن بازی می‌کنند.

کد خبر 468276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =