نماینده فائو در ایران بر آمادگی این سازمان برای کمک به مدیریت پایدار منابع خاک کشور تأکید کرد.

گِرولد بودِکِر

به گزارش همشهری آنلاین، مراسم گرامیداشت روز جهانی خاک سه‌شنبه ۱۲ آذر در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

گِرولد بودِکِر، نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران در مراسم روز جهانی خاک، گفت: این سازمان به دنبال افزایش همکاری خود با دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه مدیریت پایدار خاک و منابع طبیعی است.

بودِکِر در جریان سخنرانی خود اظهار داشت: فائو از کشورهای عضو می‌خواهد سیاست‌هایی را اتخاذ کنند که ترغیب‌کننده طیف گسترده دست‌اندرکاران برای بکارگیری رویکردهای زراعی مبتنی بر مدیریت پایدار خاک باشند.

به گفته وی، رویکردهایی همچون بوم‌شناسی کشاورزی، کشاورزی حفاظتی، کشاورزی ارگانیک، بی‌خاک‌ورزی و دارکشت‌ورزی از جمله رویکردهای مورد تاکید فائو برای ترویج بین ذی‌نفعان و دست‌اندرکاران عرصه کشاورزی اشت.

نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد که خاک یک منبع متناهی است، به این معنا که اگر از بین برود، بازیابی آن در مدت عمر انسان امکان‌ناپذیر است.

وی همچنین اظهار داشت: فرسایش خاک در بسیاری از نقاط جهان بزرگترین تهدید موجود برای سلامت خاک و خدمات اکوسیستمی آن است.

بودِکِر در بخش دیگری از سخنان خود افزود: فرسایش خاک در بسیاری از نقاط جهان بزرگترین تهدید موجود برای سلامت خاک و خدمات اکوسیستمی آن است. فرسایش خاک موجب حذف سطح حاصل‌خیز خاک و کاهش فضای مناسب برای ریشه‌زایی گیاهان در خاک می‌شود؛ توالی و سیری که تاثیراتی منفی بر رشد و عملکرد محصولات کشاورزی دارد.

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی فائو، تخمین زده می‌شود که فرسایش خاک هر ساله موجب کاهش چهار درصدی عملکرد محصولات کشاورزی در جهان می‌شود.

در این گزارش تاکید شده است که فرسایش خاک همچنین موجب آلودگی آب‌راهه‌ها و انتشار کربن ذخیره شده در خاک در جو زمین می‌شود.

فائو در جمهوری اسلامی ایران در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد که گرامیداشت روز جهانی خاک فرصتی را مهیا می‌کند تا نقش و ارزش خاک را به خاطر ظرفیت تولیدی‌اش همچنین نقش‌آفرینی آن در تامین امنیت غذایی و حفظ خدمات کلیدی اکوسیستمی مورد توجه قرار دهیم.

به گفته وی، همان‌گونه که در شعار امسال روز جهانی خاک مورد اشاره قرار گرفته است، ما باید سخت تلاش کنیم تا فرسایش خاک را متوقف و آینده‌مان را حفظ کنیم.

کد خبر 467667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =