مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به شناسایی ۹ نفر مبتلا به بیماری ایدز در خراسان جنوبی، گفت: از این تعداد شش نفر مرد و سه نفر زن هستند.

ایدز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مجید شایسته اظهار کرد: بیماری ایدز از طریق وسایل مشترک مانند تزریق مواد مخدر، تیغ و وسایل تیز و برنده، فرآورده‌های خونی و خون، انتقال از مادر باردار به نوزاد و حین و پس از زایمان در دوران شیردهی و ارتباط جنسی انتقال می‌یابد.

وی با بیان این‌که بیشترین درصد علت ابتلا به ایدز از طریق ارتباط جنسی بوده است، افزود: این بیماری از طریق ظروف غذاخوری، روبوسی، عطسه، مسافرت و... منتقل نمی‌شود و این موارد راه انتقال نیست.

مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: دوری از مواد مخدر، عدم استفاده از وسایل تیز و برنده مشترک و استفاده شده، درمان صحیح مادر باردار مبتلا به ایدز از جمله راه‌های پیشگیری از ابتلا به ایدز است.

شایسته تصریح کرد: در حال حاضر دو مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در بیرجند و فردوس دائر است و در سایر شهرستان‌ها نیز مراکز بهداشتی به ارائه خدمت به مراجعان در مورد این بیماری مشغول هستند.

وی ادامه داد: این مراکز خدماتی مانند مشاوره، وسایل پیشگیری‌کننده و انجام آزمایش ایدز و سایر خدمات را در کمال امانت‌داری و رازداری به بیماران ارائه می‌دهند.

مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به شناسایی ۹ نفر مبتلا به بیماری ایدز در خراسان جنوبی، افزود: از این تعداد شش نفر مرد و سه نفر زن هستند.

شایسته با بیان اینکه تمامی مراحل درمان و خدمات ارائه شده به بیماران ایدز به صورت رایگان است، یادآور شد: تنها راه تشخیص ایدز انجام آزمایش خون است.

وی خاطرنشان کرد: در هفته اطلاع رسانی ایدز هر روز با یک پیام از جمله رسانه و ایدز، سازمان‌ها و ایدز، ایدز و مسئولیت اجتماعی، زندگی با ایدز، خانواده و ایدز، جوانان، نوجوانان و ایدز و آزمایش و ایدز نامیده شده و تلاتش می‌شود در راستای آگاهی بخشی به جامعه گام برداریم.

کد خبر 466772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

دیدگاه خوانندگان