حالا ۴۰ سال از راه اندازی شرکت "باختر بیوشیمی" به عنوان اولین کارخانه داروسازی غرب کشور می‌گذرد. شرکتی که با تولید ۱۴۰ نوع دارو عملا حرفی برای گفتن در زمینه تولید دارو دارد و به یکی از قطب‌های تولید داروی کشور تبدیل شده است.  

دارو سازی

به گزارش همشهری انلاین به نقل از ایسنا، تولیدات این شرکت عمدتا در زمینه داروهای اعصاب و قلب و مهمتر از آن تولید داروهای آنتی ویروسی است و توانسته سهم خوبی از بازار دارویی کشور به دست آورد.  

این شرکت داروسازی تاکنون برای ۱۵۰ نفر اشتغال‌زایی داشته و با انجام فازهای توسعه‌ای، میزان اشتغال این واحد تولیدی نیز بیشتر خواهد شد.  

اما همه این پیشرفت‌ها و دستاورها مربوط به ۱۸ ماه پیش است و این شرکت داروسازی عظیم حالا ۱۸ ماه است به تعطیلی اجباری و تحمیلی تن داده؛ تعطیلی که میلیاردها تومان خسارت به این شرکت وارد کرده و بیش از ۱۳۰ نفر از نیروهای آن را نیز از کار بیکار کرده است.  

تعطیلی این واحد تولیدی عظیم در حالی است که معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه مدعی است، این واحد تولیدی خود تمایلی برای توافق با مسئولان سازمان غذا و دارو جهت ادامه کار ندارد.  

هدایت حاتمی در نشست خبری ۲۳ آبان ماه امسال در خصوص راه اندازی مجدد شرکت داروسازی باختر بیوشیمی، گفت: ظاهرا خود این مجموعه تمایل چندانی برای توافق با وزارت بهداشت ندارد.  

وی یادآور شد: وزارت بهداشت تعیین کننده قیمت دارو است و ما بسیار تلاش کردیم توافق میان این شرکت و وزارت حاصل شود که هنوز این امر صورت نگرفته است، البته این شرکت در حال حاضر در حال انجام طرح توسعه‌ای خود است.  

این سخنان، اما با واکنش تند مدیران شرکت باختر بیوشیمی مواجه شده و دکتر بیژن صدیقی مقدم رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت باختر بیوشیمی با رد این ادعا گفت: چطور می‌شود بخش خصوصی هزاران میلیارد سرمایه گذاری کند و بعد همه چیز را تعطیل کند و بگوید نمی‌خواهم کار کنم و مایل به توافق با سازمان غذا و دارو نیستم. آیا این حرف منطقی است!؟

وی افزود: مشکل اصلی شرکت این است که همپای افزایش قیمت مواد اولیه تولید دارو، قیمت داروهای تولیدی چندان که باید افزایش نیافته و همین امر موجب شده با ادامه روند تولید دچار ضرر و زیان شویم.  

صدیقی مقدم تصریح کرد: برای تعیین قیمت دارو بر اساس قانون، باید کمیسیونی در سازمان غذا و دارو با حضور نماینده تولیدکنندگان تشکیل شود که این امر محقق نشده و یک نفر داروساز به عنوان نماینده تولیدکنندگان در این کمیسیون حضور نداشته است.  

وی افزود: از طرفی مسئولان این ادعا را مطرح می‌کند که چون ماده موثره با ارز دولتی وارد می‌شود شاید نیاز چندانی به افزایش قیمت دارو نباشد و این در حالی است که ماده موثره تنها پنج تا ۱۰ درصد قیمت دارو را تشکیل می‌دهد و ما گرفتار هزینه‌های دیگر هستیم.  

صدیقی مقدم خاطرنشان کرد: جعبه دارو، مواد شیمیایی آزمایشگاهی و... همه از بازار آزاد تهیه می‌شود و بعضا برخی مواد که لیتری ۷۰ هزار خریداری می‌شده حالا به بیش از ۵۰۰ هزار تومان رسیده و این موارد هم باید در محاسبه قیمت داروهای تولیدی لحاظ شود.  

وی با اشاره به تعطیلی ۱۸ ماهه این شرکت، گفت: این تعطیلی اجباری موجب میلیاردها تومان ضرر و زیان به شرکت شده است و طی این مدت متاسفانه از ۱۵۰ پرسنل شرکت، ۱۳۰ نفر از کار بیکار شده‌اند و تنها ۲۰ نیروی ستادی شرکت را نگه داشته‌ایم.  

صدیقی مقدم خاطرنشان کرد: آیا با این میزان خسارت و این شرایط منطقی است که خود ما شرکت را تعطیل کنیم و تمایلی برای فعالیت دوباره آن نداشته باشیم!؟

مدیرعامل شرکت باختر بیوشیمی تاکید کرد: درخواست ما این است در جلسه‌ای با حضور نماینده سازمان غذا و دارو و نماینده شرکت باختر بیوشیمی تمام هزینه‌های تولید بررسی شده و خودشان بررسی کنند که وقتی می‌گوییم هزینه‌های تولید بالاست دقیقا از چه چیزی صحبت می‌کنیم و خودشان ادله‌ها را از نزدیک مشاهده کنند و بعد در خصوص قیمت دارو نظر بدهند.  

 بیکاری استانمان سربه فلک کشیده و در این شرایط تعطیلی واحدهایی اینچنینی که کورسوی اشتغال استان محسوب می‌شوند نگران کننده است و واقعا چه کسی باید پاسخگوی تعطیلی این واحدهای تولیدی باشد؟

کد خبر 466530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار