نتایج یک مطالعه که به‌تازگی انجام شده است، نشان می‌دهد مشکلات سلامتی مرتبط با آلودگی هوا از آنچه قبلا تصور می‌شد، بسیار فراتر است به ‌طوری که تقریبا هر سلول بدن می‌تواند تحت تاثیر هوای آلوده قرار بگیرد. 

آلودگی هوا

به گزارش مشهری آنلاین به نقل از ایرنا، روزنامه تلگراف نوشت: مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه هاروارد انجام شده است، نشان می‌دهد با افزایش آلودگی هوا شمار بیمارانی که به دلیل ابتلا به وضعیت‌های مختلف از نارسایی قلبی گرفته تا عفونت‌های دستگاه ادراری در بیمارستان بستری می‌شوند، افزایش می‌یابد.

آلودگی هوا پیش از این نیز با تعدادی از بیماری‌ها و عوارض از سکته‌ مغزی گرفته تا سرطان مغز، سقط جنین و مشکلات بهداشت روان همراه بوده است.

اما تحقیقات نشان می‌دهد با این‌که فقط به یک مولفه آلودگی هوا توجه می‌کنیم، این تاثیرات می‌تواند بسیار گسترده‌تر باشد. یک مطالعه در سطح جهان که اوایل امسال منتشر شد، نشان داد که تقریبا هر سلول بدن ممکن است تحت تاثیر هوای آلوده قرار بگیرد.

پروفسور فرانسکا دومینیک از دانشگاه هاروارد و نویسنده این مطالعه گفت: این مطالعه جامع‌ترین مطالعه‌ای است که تاکنون انجام شده است تا تمام دلایل احتمالی بستری بیماران را در بیمارستان که می‌تواند بر اثر قرار گرفتن در معرض ذرات مرتبط باشد، انجام دهد.

آنها در این مطالعه ۹۵ میلیون مطالبات بیمه را که در فاصله زمانی بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۲ بر اثر بستری شدن بیماران ۶۵ ساله و بالاتر در بیمارستان‌های آمریکا انجام شده بود، تجزیه و تحلیل کردند. آنها سپس آلودگی هوا را مورد بررسی قرار دادند و محور توجه خود را بر سطوح یک نوع ریزذره آلاینده به نام PM2.5 متمرکز کردند که توسط منابع مختلفی از جمله خودروها و نیروگاه‌ها تولید می‌شود. محققان با استفاده از داده‌های کیفیت هوا از طیف وسیعی از منابع توانستند غلظت این ذره آلاینده را برای هر بیمار بر اساس کد پستی وی تعیین کنند.

سپس محققان میزان آلودگی هوا را برای هر بیمار طی دو روز در حوالی زمانی که به بیمارستان مراجعه کرده بودند، با میزان سطوح این آلودگی در زمان‌های دیگر مقایسه کردند.

نتایج این مطالعه تاکیدی بود بر نتایج حاصل از مطالعات قبلی که نشان داده بودند قرار گرفتن کوتاه‌مدت در معرض هوای آلوده با ابتلا به وضعیت‌هایی مانند نارسایی قلبی، ذات‌الریه و حمله قلبی ارتباط دارد. 

در واقع تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهند که حتی افزایش اندکی در غلظت متوسط ذره آلاینده  PM2.5 (به ازای یک میکروگرم در متر مکعب) طی دو روز با افزایش شمار افراد ۶۵ ساله و بالاتر که به دلیل نارسایی قلبی به بیمارستان منتقل می‌شدند، ارتباط داشت. به عبارت دیگر، افزایش آلودگی هوا خطر بستری شدن این افراد را در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی تا ۱۴ درصد در بیمارستان افزایش می‌دهد.

این مطالعه همچنین نشان داد که بیماری‌هایی از جمله سپتیسمی (عفونت خون)، پارکینسون و عفونت ادراری با کیفیت پایین هوا ارتباط دارند. 

تجزیه و تحلیل بیشتر محققان نشان داد که آلودگی هوا عواقبی بیش از تنها افزایش تعداد مراجعان به بیمارستان دارد. داده‌ها نشان می‌دهند که افزایش کوتاه‌مدت ذره آلاینده PM2.5 با افزایش متوسط سالانه ۶۳۴ مرگ و حدود ۱۰۰ میلیون دلار هزینه برای بستری شدن در بیمارستان ارتباط دارد.

کد خبر 466516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =