ایران قصد دارد تا ۲ سال آینده، کالاهای تولید داخل به ارزش ۱۱ میلیارد دلار را جایگزین واردات کند تا کمکی به تقابل با تحریم‌های آمریکا باشد. بر این اساس واردات نزدیک به یک‌هزار و ۴۰۰ قلم کالای غیرضروی را ممنوع کرده است.

كارخانه توليد

به گزارش همشهری آنلاین، بلومبرگ در خصوص این برنامه ایران نوشت: ایران درصدد تولید قطعات الکلتریکی، خودرو و تجهیزات ارتباطاتی و همچنین ۲ برابر کردن صادرات به ۱۵ کشور همسایه‌اش با هدف رسیدن به مبلغ ۴۸ میلیارد دلار است. این سیاست برای حمایت از تولیدات ساخت داخلی در برابر کالاهای خارجی صورت می‌گیرد.

رهبر عالی ایران ( مقام معظم رهبری) ماه گذشته گفته بود مقام‌های دولت باید واردات کالاها را ممنوع کرده و به تولید داخلی بپردازند.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز سه‌شنبه ۲۶ نوامبر ( 5 آذر) در جریان برگزاری میز تخصصی گسترش ساخت داخل در صنعت برق، الکترونیک و مخابرات گفته بود، ساخت داخل مورد تاکید است و این اقدام راهبرد اصلی برای حل مشکلات اساسی از جمله بیکاری و تورم محسوب می‌شود.

وی افزود: هدف‌گذاری شده تا سال ۱۴۰۰، به میزان ۱۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی را داخل‌سازی کنیم که ۵۰۰ میلیون دلار آن در بخش برق الکترونیک و مخابرات است.

رحمانی، با یادآوری هفت محور اساسی مورد پیگیری این وزارتخانه برای امسال، گفت: یکی از این محورها توسعه صادرات با اولویت ۱۵ کشور همسایه و ۲ برابر شدن صادرات به این کشورها تا سال ۱۴۰۰ است.

وزیر صنعت یادآورشد:‌ سال گذشته در مجموع ۲۴ میلیارد دلار به این کشورها صادرات انجام شد؛ در نظر داریم تا سال ۱۴۰۰ این رقم را به ۴۸ میلیارد دلار افزایش دهیم.

کد خبر 466193

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha