لاستیک یکی از مهمترین بخش‌های خودرو است که اگر دچار مشکل جدی شود قطعا رانندگی را با خطر مواجه می‌کند. در این مطلب نکاتی در این باره آورده شده است.

لاستیک ماشین - چرخ پنچر

به گزارش همشهری آنلاین، نداشتن اطلاعات کافی درباره اقدامات بعد از ترکیدن لاستیک و پنچری می‌تواند حادثه خلق کند. توصیه ما این است که هنگام ترکیدن یا پنچر شدن لاستیک خودرو، تا جای ممکن برخلاف غریزه عمل کنید یا به عبارت دقیق‌تر غریزه خود را کنترل کنید. «عصر ایران» دراین‌باره توصیه‌هایی دارد تا در مواقع حساس رانندگی بتوانید جان خود و همراهانتان را نجات دهید:

  • هنگام ترکیدن لاستیک یا همان تایر خودرو نخستین کاری که پس از حفظ آرامش از راننده برمی‌آید، محکم نگه داشتن فرمان با دو دست، تمرکز روی مسیر مقابل و عدم چرخش فرمان به طرفین است.
  • راننده نباید پایش را از روی پدال گاز به یکباره بردارد، زیرا این عمل اصطلاحاً موجب کله کردن خودرو شده و انتقال وزن خودرو از لاستیک‌های عقب به لاستیک‌های جلویی را به دنبال دارد.
  • راننده به هیچ‌عنوان نباید از ترمز خودرو استفاده کند، زیرا اگر تایر آسیب‌دیده در قسمت جلوی خودرو باشد، عمل ترمز کردن افزایش وزن و فشار خودرو بر قسمت جلوی خودرو را به دنبال دارد که امکان انحراف و چپ کردن خودرو از عواقب بدیهی آن است.
  • اگر راننده احساس کرد خودرو در حال منحرف شدن است، باید به‌آرامی به پدال گاز ضربه بزند، زیرا با این کار می‌تواند سرعت خودرو را حفظ کند و هم به‌آرامی سرعت را کاهش دهد.
  • اگر لاستیک‌های عقبی خودرو پنچر شده باشد ترمز ناگهانی حرکت رو به جلوی خودرو را سخت خواهد کرد، در این حالت راندن خودرو بسیار دشوار است و به احتمال زیاد خودرو منحرف خواهد شد.
  • پس از توقف باید خودرو به سمت راست جاده منتقل و از علائم هشداردهنده استفاده شود تا از وقوع حادثه‌ای دیگر جلوگیری شود.
کد خبر 466185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار