مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹
۰ نفر

با اتمام دور اول کمک معیشتی دولت، اما و اگرهایی در خصوص نحوه واریز و گزینش افراد مشمول این طرح مطرح شده است و سوالات بسیاری در اذهان مردم نقش بسته که نیازمند پاسخگویی مسئولان است.

کمک‌های معیشتی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، با گذشت بیش از یک هفته از افزایش و اصلاح نرخ بنزین و طبق تصمیم مسئولان کلان کشوری قرار است مابه التفاوت حاصل از این افزایش نرخ در قالب طرح معیشتی به بخشی از اقشار جامعه پرداخت شود. مطابق اعلام دولت برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز می‌شود.

با اتمام دور اول کمک معیشتی دولت، اما و اگرهایی در خصوص نحوه واریز و گزینش افراد مشمول این طرح مطرح شده است و سوالات بسیاری در اذهان مردم نقش بسته که نیازمند پاسخگویی مسئولان است. در حالی استاندار کرمان اعلام کرده که حدود ۸۰ درصد جمعیت کرمان مشمول دریافت کمک معیشتی دولت هستند، بررسی‌های میدانی خبرنگاران در استان بیانگر مبهم بودن این آمار برای مردم است. در این خصوص با معاون آمار و اطلاعات در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان به گفتگو پرداختیم.

  • امکان اعتراض برای جاماندگان کمک معیشتی دولت فراهم است

مهرداد محمدی سلیمانی در این خصوص گفت: افرادی که مشمول سبد حمایتی نشده‌اند و خود را واجد شرایط می‌دانند می‌تواند با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به سامانه #۶۳۶۹* نسبت به این مساله اعتراض کنند. کد ملی حتما باید از شماره همراه سرپرست خانوار ارسال شود و ظرف کمتر از یک ماه بررسی در این خصوص انجام و نتیجه اعلام می‌شود.

وی با اشاره به واریز کمک معیشتی طی سه مرحله به حساب سرپرستان خانواری که قبلا یارانه دریافت می‌کردند، گفت: حدود ۶۰ میلیون در کل کشور این یارانه را دریافت کرده‌اند.

محمدی سلیمانی عنوان کرد: بحث کمک معیشتی با یارانه جداست اما این مبلغ به همان حساب یارانه پرداخت می‌شود. بر این اساس افرادی که قبلا یارانه دریافت می‌کردند یارانه معیشتی را هم دریافت می‌کنند.

معاون آمار و اطلاعات در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به قطع یارانه برخی افراد از سال ۹۸ به علت تمکن مالی، افزود: امکان اعتراض برای دریافت مجدد یارانه وجود دارد. یارانه معیشتی مشمول افرادی که یارانه آنها قطع و جواب اعتراضشان هم رد شده باشد؛ واریز نمی‌شود. اما افرادی که یارانه آنها بعد از اعتراض برقرار شده اما کمک معیشتی را دریافت نکرده اند می‌توانند با کد دستوری #۶۳۶۹* مجدد اعتراض کنند تا بررسی‌های لازم انجام شود.

محمدی سلیمانی عنوان کرد: برخی خانوارها در سال ۹۳ که برای یارانه‌ها ثبت نام می‌کردند بنا به دلایل مختلف موفق به ثبت‌نام نشدند و از قلم افتادند. این افراد در واقع حذف نشده‌اند یا افرادی نبوده‌اند که انصراف داده‌اند و به عنوان از قلم‌افتادگان در بحث یارانه از آنها یاد می‌شود که می‌توانند از کد دستوری گفته شده استفاده و بسته معیشتی را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه افرادی که یارانه آنها به دلیل تمکن مالی حذف شده است مجددا می‌توانند اعتراض کنند، افزود: این افراد برای اعتراض در خصوص یارانه‌ها باید به مراکز پلیس ۱۰+ مراجعه و شکایتشان را ثبت کنند در این مرحله یک کد به شماره همراه سرپرست خانوار ارسال می‌شود و وارد سایتی به نام yarane۱۰.ir می‌شوند و در آنجا شکایت خودشان را ثبت می‌کنند و نتیجه آن به سرپرست خانوار ارسال می‌شود.

محمدی سلیمانی با اشاره به اینکه فرصت اعتراض برای افرادی که به هر دلیل بسته معیشتی را دریافت نکرده‌اند فراهم است، گفت: دولت از شهریور سال ۹۸ افرادی را به علت تمکن مالی حذف کرد؛ علیرغم اینکه بر اساس قانون، دولت می‌توانست این کار را از سال ۹۳ انجام دهد. افرادی که به علت تمکن مالی حذف شدند شرایط مختلفی داشتند؛ دارایی آنها از جمله حساب‌های بانکی و وضعیت مالکیت مسکن، خودرو و... مورد بررسی قرار گرفت و یارانه دو دهک شناسایی شده حذف شد.

وی گفت: ممکن است در خصوص برخی از این افراد اشتباه شده باشد و به همین دلیل فرصت برای اعتراض فراهم است. افراد باید یکسری مدارک ارائه کنند که ثابت کننده خلاف چیزی باشد که دولت اعلام کرده است. بنابراین یارانه افراد معترض در صورتی که تمکن مالی نداشته و وضعیت معیشتی آنها به گونه‌ای باشد که نیاز به یارانه‌ها داشته باشند؛ قطعا وصل می‌شود. یارانه بسیاری از افرادی که اعتراض کرده‌اند وصل شده است؛ این نکته را در نظر داشته باشید که یارانه را از همان زمانی که قطع شده بود دریافت می‌کنند.

وی گفت: افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی یارانه و یارانه کمک معیشتی را قطعا دریافت می‌کنند و برای این گروه‌ها مشکل خاصی وجود ندارد.

  • آزمون وسع خانوار بدون دسترسی به اطلاعات کامل مالی حتما با خطاهایی مواجه است

این در حالیست که وزیر کار در حاشیه مراسم اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی، در جمع خبرنگاران درباره ابهامات و سوالات مردم در خصوص موضوع حمایت معیشتی دولت اظهار داشت: بر اساس تصمیمات گرفته شده در ستاد اقتصادی دولت، طبقه متوسط و پایین جامعه که حدود ۱۸ میلیون خانوار قریب به ۶۰ میلیون نفر را شامل می‌شوند، در صورتی که در شبکه توزیع دریافت یارانه قرار داشته باشند، از این حمایت برخوردار خواهند شد که بر این اساس، در سه مرحله از ۵۵ هزار تومان تا ۲۰۵ هزار تومان، به تناسب تعداد افراد خانوار حمایت نقدی معیشتی را دریافت کرده‌اند.

محمد شریعتمداری ادامه داد: قطعا بررسی آزمون وسع خانوار بدون دسترسی به اطلاعات کامل مالی حتما با خطاهایی مواجه است؛ به همین دلیل شرایطی را فراهم کردیم تا سرپرستان خانوار بتوانند با شماره گیری #۶۳۶۹* تقاضای خود را برای حمایت معیشتی اعلام کنند.

وی ادامه داد: پس از ثبت کد دستوری و دریافت کد رهگیری، باید این افراد تقاضای خود را در سامانه حمایت ثبت کنند که بر این اساس، متقاضیان در تقاضای خود اجازه می‌دهند با بررسی بیشتر وضعیت مالی که یکی از آنها دسترسی به حساب بانکی است، مورد بررسی قرار گیرند؛ در چنین حالتی به محض اینکه محرز شد سرپرست خانوار، متقاضی استحقاق دریافت حمایتی معیشتی دولت را دارد، با کمال احترام در نوبت بعد مشمول حمایت معیشتی خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه معیارهای هفت گانه برای بررسی وضعیت وسع خانوار در نظر گرفته شده است، ادامه داد: ملک در تهران به ارزش بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، ملک در شهرستان به ارزش بیش از ۹۰۰ میلیون تومان، سه سفر خارجی غیر از سفرهای زیارتی، خودروی بالای ۲۵۰ میلیون تومان و همچنین وضعیت اشتغال رسمی سرپرست خانوار، در آزمون وسع، به عنوان برخی از معیارهای شناسایی خانوار برای بهره‌مندی از حمایت معیشتی دولت به شمار می‌روند.

  • مسئولان روند سنجش مشمولیت دریافت کمک معیشتی را شفاف‌سازی کنند

 زهرا یکی از شهروندان کرمانی است که در این خصوص گفت: هر ماه یارانه را دریافت می‌کنم اما بسته حمایتی را هنوز دریافت نکرده‌ام البته در میان آشنایان کسانی بودند که دریافت کرده‌اند.

محمد هم بیان کرد: خانوار سه نفره هستیم که کمک معیشتی را دریافت نکرده‌ایم و کدملی را هم به سامانه #۶۳۶۹* ارسال کردم اما تاکنون جوابی دریافت نکرده‌ام.

محمود خود را یک کارمند ساده معرفی کرد و گفت: یارانه معیشتی به حساب من واریز نشده است از اطرافیان هم که سوال کردم اکثرا گفتند که به حساب آنها هم واریز نشده است شاید پولدارها را با ما اشتباه گرفته‌اند.

اکبر هم کارمند بازنشسته دانشگاه است و همسرش هم بازنشسته آموزش و پرورش اما مشمول دریافت یارانه معیشتی نشده‌اند، او گفت: مدت‌هاست که یارانه ما را به دلیل تمکن مالی قطع کرده‌اند؛ در حالی که من و همسرم دو بازنشسته هستیم و از زندگی معمولی برخورداریم. در این خصوص بارها اعتراض کردیم اما در نهایت اعتراض ما به جایی نرسید و به همین دلیل ترجیح می‌دهم دیگر حتی دنبال اعتراض برای یارانه معیشتی هم نروم چون گمان نمی‌کنم نتیجه‌ای متفاوت از گذشته عایدم شود.

محمد که کارمند بازنشسته دولت است و در جیرفت ساکن است نیز گفت: کمک معیشتی در مرحله سوم به حساب من واریز شد اما به نظر می‌رسد این طرح نیاز به شفاف‌سازی بیشتری دارد چرا که دیده می‌شود این یارانه برای افرادی با شرایط مشابه پرداخت شده اما برای برخی دیگر با همان شرایط پرداخت نشده است.

فاطمه اما از جمله افرادی است که یارانه معیشتی را دریافت کرده است؛ او گفت: کمک معیشتی دولت در آخرین مرحله به حساب سرپرست پول واریز شده ولی پنج نفریم که به اندازه چهار نفر برای ما واریز شده است.

بررسی‌ها در رفسنجان هم نشان از این دارد که کمک معیشتی دولت برای افراد طبقه متوسط و ضعیف پرداخت شده است.

یاسر سرپرست خانواری شش نفری است او که کارمند آموزش و پرورش بافت است کمک معیشتی را دریافت کرده است. محمدعلی اما با خانواری پنج نفره و کارمند آموزش و پرورش بافت این یارانه معیشتی را دریافت نکرده و از مبهم بودن اجرای این طرح و نحوه گزینش افراد گلایه‌مندست.

زهرا کارمند یکی از ادارات بافت است ،گفت: خانواده ما مشمول دریافت کمک معیشتی دولت نشدیم اما رئیس اداره این یارانه را دریافت کرده است و مسئولان باید در زمینه نحوه انتخاب افراد مشمول شفاف‌سازی کنند. ضمن اینکه سامانه اعلام شده هم کار نمی‌کند.

  • بسته حمایتی به ۷۵ تا ۸۰ درصد مردم استان کرمان پرداخت می‌شود

در پی تماس‌های متعدد با دفاتر خبرگزاری در استان کرمان بسیاری از کارگران و حتی خدمه ادارات هم یارانه معیشتی را دریافت نکرده‌اند. این در حالیست که استاندار کرمان اعلام کرده یارانه معیشتی دولت به ۷۵ تا ۸۰ درصد خانوارهای استان کرمان تعلق یافته است. محمدجواد فدایی گفت: دولت سالانه هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه بنزین در استان کرمان پرداخت می‌کرده است که یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان آن را کاهش داده و به صورت بسته حمایتی به ۷۵ تا ۸۰ درصد مردم استان (۷۷۰ هزار خانوار) پرداخت می‌کند بنابراین یک جابجایی در یارانه‌ها است و سالانه دولت در استان کرمان ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان یارانه به مردم پرداخت می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان هم چندی پیش در گفتگوی ویژه خبری اعلام کرد که بیش از ۷۰ درصد مردم استان کرمان مشمول دریافت یارانه معیشتی می‌شوند. به گفته مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کرمان ۶۲۰ هزار نفر در کرمان کمک معیشتی دولت را دریافت کرده‌اند.

به نظر می‌رسد با توجه به برخی تناقضات مسئولان باید با ارائه آمار دقیق و شفاف‌سازی در خصوص نحوه انتخاب افراد مشمول این طرح، ابعاد اجرایی شدن آن را برای مردم روشن کنند و مشخص شود که حد تمکن مالی در نظر گرفته شده چه میزان است.

کد خبر 466054
منبع: مهر

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار