مالزی که به عنوان نخستین و بیشترین رتبه واردکننده زباله‌های پلاستیکی در جنوب شرق آسیا و جهان شناخته می‌شود، تصمیم گرفته است با برگرداندن میلیون‌ها تن زباله به کشورهای مبدأ که از کشورهای غربی هستند، این روند را کاهش دهد.

زباله

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس گزارش رسانه‌های مالزی، این کشور ۴۲ کانتینر شامل محموله زباله پلاستیکی که از طریق دریا به مالزی وارد شده است را به انگلیس (کشور ارسال‌کننده) پس می‌فرستد.

گروه محیط زیستی Greenpeace با انتشار گزارشی در سال جاری میلادی اعلام کرد: بر اساس داده‌های تهیه شده در ماه‌های ژانویه و نوامبر ۲۰۱۸، مالزی با ۱۵.۷ درصد نخستین واردکننده زباله‌های پلاستیکی از کشورهای مختلف در منطقه جنوب شرق آسیاست.

طبق این گزارش، تایلند با ۸.۱ درصد، ویتنام با ۷.۶ درصد، هنگ کنگ با  ۶.۸ درصد و آمریکا با ۶.۱ درصد به ترتیب پس از مالزی بالاترین واردکنندگان زباله در جهان بودند.

وزارت محیط زیست مالزی و کمیسیون عالی انگلیس روز دوشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که انگلیس توافق کرده است ۴۲ کانتینر حامل زباله پلاستیک را که به طور غیرقانونی به مالزی وارد شده است، بازگشت داده شود.

بر اساس این بیانیه، کانتینرها اواخر سال ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۱۹ وارد بندر پنانگ مالزی شده است.

یو بی یینو، وزیر محیط زیست مالزی در این بیانیه گفت: این همکاری به معنای این امر است که آلودگی پلاستیک یک مسئله جهانی است و نیاز به تعهد کشورهای مختلف برای رفع این مشکل دارد.

چارلز هی، کمیسر عالی انگلیس نیز در این زمینه گفت: لندن می‌خواهد با مالزی در زمینه مبارزه با تجارت غیرقانونی زباله‌های پلاستیکی همکاری کند.

از زمانی که چین ممنوعیت واردات زباله در ژانویه سال ۲۰۱۸  را به اجرا گذاشت، مالزی به اصلی‌ترین کشور دفع زباله جهان تبدیل شده است که عمدتا به صورت قاچاق به این کشور وارد می‌شود.

وزیر محیط زیست مالزی اوایل سال جاری میلادی گفته بود: دولت حدود ۳۰۰ کانتینر زباله‌های پلاستیکی غیرقانونی را که در بنادر مختلف کشور مستقر شده‌اند، کشف کرده و امیدوار است تا پایان سال حداقل ۶۰ کانتینر را به کشورهای مبدا خود بازگرداند.

مالزی از ماه ژوئن سال گذشته هنگامی که صدور پروانه ساخت کارخانه‌های بازیافت زباله‌های پلاستیکی را مسدود کرد به طور همزمان واردات زباله‌های پلاستیکی را نیز ممنوع اعلام کرد و بازرسی‌های سختگیرانه‌ای در مورد اجرای این قانون را درپی گرفت.

بر اساس این گزارش، پس از اجرای این قانون دست کم ۱۵۰ کارخانه بازیافت زباله در مالزی از فعالیت بازماندند.

کد خبر 465616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار