مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز گفت: ۲۰ مدرسه در پروژه مسکن مهر شهر جدید هشتگرد احداث می‌شود.

مسکن مهر مدرسه

به گزارش همشهری به نقل از مهر، محمد دلاوریان با بیان ابنکه نیازسنجی در خصوص احداث مراکز آموزشی جدید در شهرک‌های مسکونی از جمله مسکن مهر از طریق آموزش و پرورش به نوسازی مدارس اعلام می‌شود، گفت: در حال حاضر حدود ۷ تا ۸‌ پروژه آموزشی در مسکن مهر شهرجدید هشتگرد در حال ساخت است.

وی با اشاره به این‌که در پروژه‌های مسکن مهر شهر جدید هشتگرد عملیاتی کردن احداث ۲۰ مدرسه دیگر نیز در دستور است، افزود: قرار است نقشه‌های این مدارس توسط اداره کل نوسازی مدارس البرز آماده‌سازی شده و به مجریان کار ارائه شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز گفت: عملیات اجرایی احداث مدارس جدید در قالب ۲۰ پروژه در مسکن مهر استان دو تا سه ماه آینده آغاز می‌شود و اجرای آن نیز دو سال به طول می‌انجامد.

دلاوریان با تاکید بر این‌که نیاز شهرک‌های مسکونی البرز از جمله مسکن مهر به وجود فضاهای آموزشی بیش از آنچه چیزی است که اکنون وجود دارد، بیان کرد: در این راستا به یقین احداث مدارس، مشکلی به نام کمبود معلم را پیش روی متولیان آموزشی می‌گذارد اما از طرفی تاثیرات مثبتی دارد و به عنوان نمونه سقف کلاس‌های درس را از ۴۰ نفر دانش‌آموز به ۲۰ نفر می‌رساند.

احداث ۸ پروژه آموزشی در مسکن مهر شهر جدید هشتگرد

وی با اشاره به ۴ تبصره الحاقی ماده ۱۸ شوراهای آموزش و پرورش که اکنون بیش از چهار سال است اجرای آن لغو شده، گفت: این موارد انبوه سازان را مکلف می‌کرد که به ازای هر ۲۰۰ واحد مسکونی یک واحد آموزشی احداث کنند، بر اساس این قانون که دیگر اجرا نمی‌شود در واقع محکم کاری در برابر تامین زیرساخت‌های آموزشی در پروژه‌های انبوه مسکن از جمله مسکن مهر داشتیم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز با بیان این‌که وجود این چهار تبصره در شوراهای آموزش و پرورش انبوه سازان را مکلف می‌کرد که قبل از دریافت پایان کار از شهرداری از سازمان نوسازی مدارس تائیدیه دریافت کنند اما متاسفانه این قانون متوقف شده است، افزود: حال اگر مجدد توسط وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس این قانون احیا شود، موجب بهبود سرانه آموزشی در استانی مانند البرز خواهد شد.

دلاوریان در خصوص سهم اداره کل نوسازی مدارس البرز در ساخت ۷ تا ۸ پروژه آموزشی در حال ساخت در مسکن مهر شهر جدید هشتگرد، عنوان کرد: در این مورد تهیه نقشه‌ها و نظارت عالی با اداره کل نوسازی مدارس است و هزینه احداث پروژه‌ها و اجرای آن توسط مجریان و انبوه سازان این پروژه‌ها به انجام می‌رسد.

تراکم بالای جمعیت در پروژه‌های مسکن مهر بر افزایش تعداد فضاهای آموزشی تاکید داردوی با اشاره به این‌که در حال حاضر در پروژه‌های مسکن تنها جمعیت‌های پراکنده‌ای ساکن هستند و ظرفیت آپارتمان‌های ساخته شده از نظر جمعیتی هنوز جای خالی دارد، بیان کرد: به یقین در آینده‌ای نزدیک با پرشدن‌تمامی واحدها، کمبود فضاهای آموزشی در آنجا به شدت احساس خواهد شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز در خصوص این‌که آیا شهرک مسکن مهر ماهدشت و ابریشم مشکل کمبود سرانه آموشی دارند یا خیر؟ افزود: اطلاعات این مورد در دست آموزش و پرورش است و نیازسنجی‌ها را این نهاد به ما اعلام می‌کند اما به یقین ممکن است در سطح این شهرک‌های مسکونی نیز مدارسی باشند که در آن‌ تعداد زیادی دانش‌آموزان در کلاس درس حضور دارند که این بر چگونگی یادگیری و آموزش آنها تاثیر دارد.

دلاوریان با اشاره به این‌که تراکم بالای جمعیت در پروژه‌های مسکن مهر بر افزایش تعداد فضاهای آموزشی تاکید دارد، گفت: با توجه به تعداد پروژه مسکن مهر موجود و همچنین وجود چند پروژه‌های شهرکی دیگر در استان اگر تمامی واحدهای آن پر شود، انبوسازان این پروژه‌ها باید بیش از ۳۰۰ فضای آموزشی ایجاد می‌کردند تا پاسخگوی نیازهای آموزشی در این شهرک‌ها باشد.

کد خبر 464465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار