سخنگوی ناجا گفت: در تحرکات اخیر، پلیس در عمل به وظایف ذاتی و قانونی، بدون تعلل، مقتدرانه و با به کارگیری ظرفیت‌های اطلاعاتی، انتظامی و عملیاتی خود تلاش کرد و با «هوشیاری» وارد عمل شد.

احمد نوریان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار احمد نوریان اظهار کرد: همان‌طور که مردم عزیز در جریان هستند پس از اجرای طرح مدیریت سوخت، شاهد اظهار نگرانی‌هایی از سوی بخشی از مردم بودیم که با اعتراضاتی همراه بود و عده‌ای فرصت‌طلب با سوء‌استفاده و بهره‌برداری از فضای حاکم بر جامعه، بستر برخی تحرکات خرابکارانه را به وجود آوردند.

وی افزود: در فضای این تحرکات، عناصری که عمدتاً از طیف منافقین، سلطنت‌طلب‌ها، اراذل و اوباش و در یک کلام «اشرار» بودند که با سازماندهی جبهه استکبار و عوامل منطقه‌ای و داخلی آن‌ها از مطالبات مردمی سوء استفاده کردند و سعی در «موج‌سواری» داشتند. آنان با تلاش برای بر هم زدن نظم و امنیت، تخریب اموال عمومی، به کسب و کار مردم آسیب رساندند و باعث خسارت‌های مالی و بعضاً جانی شدند؛ مهم‌تر از همه این که با ایجاد ناامنی در جامعه، رعب و وحشت ایجاد کردند که قطعاً این اقدامات جز خوشحال کردن دشمنان قسم‌خورده جمهوری اسلامی ایران، ثمره دیگری نداشت.

سخنگوی نیروی انتظامی بیان کرد: در این میان، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در عمل به وظایف ذاتی و قانونی، بدون تعلل، مقتدرانه و با به کارگیری ظرفیت‌های اطلاعاتی، انتظامی و عملیاتی خود تلاش کرد در وهله اول بروز این حوادث، به واسطه «جو هیجانی» که در جامعه ایجاد شده بود، با «هوشیاری» وارد عمل شود. آرام کردن جو هیجانی از یک‌سو و جلوگیری از تعرض به جان و مال مردم در برابر تحرک کور و تخریب‌گرانه اشرار در گام اول و در مرحله بعدی با بررسی ابعاد موضوع با بهره‌گیری از راهبرد کنترل و مدیریت بحران، جداسازی صف مردم از اشرار را در دستور کار قرار داد که البته بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب به این جداسازی کمک کرد و آبی بود بر آتش بزرگی که در کشور شعله‌ور شده بود.

  • رسانه‌ها روشنگری و آگاه‌سازی کنند

سردار نوریان اضافه کرد: گام بعدی تمرکز بر عناصر اصلی و گردانندگان صحنه‌ای و جلوگیری از حجم تخریب‌ها و گسترش ناامنی‌ها بود. اقدامات اطلاعاتی، شناسایی عوامل این تحرکات و ارتباط آن‌ها با دست‌های پشت پرده در خارج از کشور مهم‌ترین بخش مأموریت ناجا بود که با همکاری نیروهای جان‌برکف بسیج و سایر دستگاه‌های امنیتی و همراهی مردم به نتیجه رسید و تعداد جالب توجهی از اشرار و عناصر آشوبگر دستگیر شدند.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: مدیریت هوشمندانه و بااقتدار حوادث اخیر که طی چند روز به پایان رسید، در مقایسه با عمق و گستردگی، خشونت‌آمیز بودن، حجم تخریبگری، غارت اموال عمومی و مردمی توسط اشرار، کار بزرگی توسط پلیس بود که می‌طلبد رسانه‌ها و صاحب‌نظران در روشنگری و آگاه‌سازی بیشتر اذهان عمومی اقدام کنند.

معاون اجتماعی ناجا خاطرنشان کرد: بنده از همین جا از مردم عزیز بابصیرت، ولایت‌مدار، فهیم و انقلابی ایران اسلامی که هوشمندانه سرنخ این تحرکات را به خوبی تشخیص دادند که این آشوبگری‌ها در جهت مطالبات آن‌ها و منافع عمومی جامعه نیست و به موقع صف خود را از اشرار و تخریب‌کنندگان اموال عمومی و مردم جدا کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

  • جداسازی صف مردم از اشرار

سخنگوی نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: از حساس‌ترین بخش اجرای مأموریت پلیس تشخیص و جداسازی صف مردم عادی بود تا آسیبی به آن‌ها نرسدخ در عین حال برخورد قاطع با اشرار بود و می‌طلبید نیروهای عمل‌کننده با سعه صدر، هوشمندی و در عین حال با اقتدار و صلابت برخورد کنند. واقعاً تحمل همکارانم در مواجهه میدانی قابل تقدیر است؛ البته برخی نیروهای پلیس در این حوادث دچار مصدومیت و مجروحیت شدند؛ همچنین دو تن از سبزپوشان جان‌برکف و مخلص به فیض رفیع شهادت نائل آمدند که از خداوند متعال علو درجات این شهیدان و همچنین شهدای عزیز بسیج را خواستاریم.

سردار نوریان مطرح کرد: همان طور که فرمانده محترم نیرو اعلام کردند «امنیت مردم» خط قرمز پلیس است. دشمنان نظام و انقلاب اسلامی بدانند نیروهای «وظیفه‌شناس»، «متعهد» و «مردمی» پلیس در کنار و همراه مردم برای برقراری نظم، امنیت و آرامش جامعه از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهند کرد. ان‌شاء‌الله به تدریج اقدامات نیروی انتظامی، در تداوم شناسایی و دستگیری عوامل خودفروخته و آشوبگر و برخورد با برهم‌زنندگان نظم و امنیت، به سمع و نظر مردم شریف ایران اسلامی می‌رسد.

سردار نوریان در پایان گفت: انتظار است مردم عزیز نیز در همراهی با فرزندان خود در نیروی انتظامی، هرگونه اخبار، اطلاعات و مشاهدات خود در خصوص اقدامات خرابکارانه را سریعاً به مرکز فوریت‌های پلیسی (110) گزارش دهند.

کد خبر 464364

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =