معاون آموزشی وزارت بهداشت، حداکثر کشیک دستیاران در رشته‌های تخصصی را اعلام کرد.

باقر لاريجاني

 به گزارش همشهری آنلاین، به گفته باقر لاریجانی، تنظیم برنامه دستیاران توسط مدیران گروه و یا رییس بخش‌های مربوطه با رعایت سقف تعداد کشیک موظف صورت می‌گیرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره  تکمیل ظرفیت دوره‌های دستیار تخصصی هم گفت: دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی مجاز است در مرحله تکمیل ظرفیت در هر دوره ازآزمون پذیرش دستیار رشته‌های تخصصی بالینی، در صورت تقاضای دانشگاهها، به اعلام اساسی افراد واجد شرایط پذیرش از بین مردودین مرحله اصلی همان دوره در قالب ظرفیت‌های خالی مانده ناشی از منصرفین، دستیاران تغییر رشته یافته، متقاضیان انتقال و نیز ظرفیت‌های تکمیل نشده با همکاری مرکز سنجش آموزش پزشکی اقدام کند.

او اضافه کرد: در شورا مقرر شد مرکز سنجش آموزش پزشکی ترتیبی اتخاذ نماید تا افراد واجد شرایط پذیرفته شده درمرحله تکمیل ظرفیت دارای حداقل نمره آخرین فرد پذیرفته شده در همان رشته / محل و در همان سهمیه در مرحله اصلی پذیرش باشند.

لاریجانی با اعلام این خبر که طبق مصوبات این شورا از سال ۱۳۹۹و به بعد آزمون پذیرش دستیار دوره‌های تکمیلی تخصصی بصورت متمرکز و پذیرش بصورت دانشگاهی خواهد بود، گفت: از سال ۱۳۹۹ هر داوطلب آزمون پذیرش دستیار دوره‌های تکمیلی تخصصی فقط در یک رشته/ محل می‌تواند شرکت نماید. کارگروه طراحی سوالات می‌بایست ترکیبی از اعضا هیئت ممتحنه و مدیران برنامه آموزشی دوره تکمیلی تخصصی مرتبط باشند.

او  شرایط شرکت در دوره فوق تخصص و تکمیلی تخصصی اشاره کرد و گفت:  دارا بودن مدرک دانشنامه تخصصی رشته پیش‌نیاز از شرایط الزامی شرکت درآزمون‌های پذیرش دستیار فوق تخصصی و دوره‌های تکمیلی تخصصی در رشته‌های مورد نیاز است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: موضوع جذب دانشجوی خارجی در دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی دنبال می‌شود. این متقاضیان مشروط به فعالیت در خارج از ایران از برخی الزامات دانشجویان داخلی معاف هستند.

به گفته این مقام مسئول، اتباع خارجی که متقاضی گذراندن دوره‌های تکمیلی تخصصی باشند، مشروط به اینکه پس از فارغ التحصیلی در خارج از ایران فعالیت نمایند، نیاز به مدرک دانشنامه تخصصی رشته پیش‌نیاز ندارند و با داشتن گواهینامه تخصصی می‌توانند در آزمون پذیرش دستیار دوره‌های تکمیلی تخصصی شرکت کنند.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی درباره خبر تغییر وضعیت رشته جراحی عروق ازدوره تکمیلی تخصصی به رشته فوق تخصصی جراحی عروق گفت: آن دسته ازدارندگان مدرک دوره تکمیلی تخصصی ادوار گذشته داخل کشور که بر اساس مصوبات شورا، آن دوره تکمیلی تخصصی به رشته فوق تخصصی تغییرمقطع پیدا کرده است و متقاضی گذراندن دوره آموزشی تکمیلی برای کسب مدرک فوق تخصصی می‌باشند، می‌توانند در قالب ظرفیت مازاد، مابقی دوره فوق تخصصی را در یکی از دانشگاه‌های تربیت کننده رشته مربوطه، بجز دانشگاهی که در آن مشغول هستند، پذیرش و شروع به دوره آموزشی کنند.

او اعلام کرد که متقاضیان مدرک فوق تخصصی ملزم به شرکت در امتحان گواهینامه و دانشنامه فوق‌تخصصی و همچنین دفاع از پایان‌نامه هستند.

کد خبر 464223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =