عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: واردات قطعات خودرو در اختیار افراد محدودی و حتی دست پنج یا شش نفر است که این امر فساد و انحصار ایجاد می‌کند.

خودروسازی - وانت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا با اشاره به آخرین وضعیت بازار خودرو اظهار داشت: خودروسازان باید خودروی ارزان‌قیمت، باکیفیت و صادرات‌محور تولید کنند و خودروسازی‌ها با شرایط کنونی به جایی نمی‌رسند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: باید دو سال از خودروسازی‌ها حمایت شود و پس از این مهلت، تعرفه واردات صفر شود تا خودروسازان با همتایان جهانی خود رقابت کنند، با تحقق این برنامه در صورتی که خودروسازان نتوانند با دنیا رقابت کنند، تعطیل می‌شوند.

وی با بیان اینکه واردات قطعات خودرو در اختیار افراد محدودی و حتی در دست ۵ یا ۶ نفر است که این امر فساد و انحصار ایجاد می‌کند ابراز کرد: علاوه بر فعالیت مافیا در صنعت خودروسازی، سوداگرانی نیز در بازار قیمت خودرو را سلیقه‌ای افزایش می‌دهند.

حسینی‌کیا افزود: انحصار صنعت خودروسازی یکی دیگر از دلایل گرانی خودرو طی یک سال اخیر است زیرا زمانی که مردم ناچارند تنها از دو خودروساز داخلی خودرو خریداری کنند فساد در این صنعت جاری می‌شود.

وی تصریح کرد: خودرو در تمام کشورها کالایی مصرفی است اما در ایران به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده است و به‌دلیل اینکه کالایی سرمایه‌ای است این بازار دستخوش مافیای اقتصادی و دچار التهاب می‌شود.

 عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های قبلی مقرر بود تولید پراید از سال ۹۷ متوقف شود اما به‌دلیل نوسانات ناشی از تحریم این امر به تعویق افتاد و امیدواریم این امر در سال ۹۹ محقق شود.

نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه با توقف خط تولید خودروهای ناایمنی مانند پراید و جایگزینی آن با تیبا صنعت خودروسازی پیشرفت می‌کند و می‌توان ایمنی خودرو را تضمین کرد بیان کرد: وزارت دفاع برای کاهش واردات قطعه وارد میدان شده ‌زیرا از ۱۲۰۰ قطعه تشکیل‌شده خودرو ۴۷۱ قطعه آن وارداتی است.

 وی در پایان از اتمام عملیات گازرسانی صددرصدی به روستاهای شهرستان سنقروکلیایی تا پایان سال مالی خبر داد و ادامه داد: امیدواریم مشکلات اقتصادی کنونی استان با مدیریت و عملکرد جهادی مسئولین برطرف شود.

کد خبر 464119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =