یک کارشناس ارشد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: گفته می‌شود که زمان آموزش رسمی در ایران ۱۲ هزار و ۹۰۰ ساعت است اما این حرف به هیچ عنوان صحیح نیست. زمان آموزش در ایران ۱۱ هزار و ۷۳۰ ساعت است و ۴۸۹۰ ساعت تفاوت بین زمان واقعی آموزش با زمان رسمی آموزش داریم و درواقع ۴۲ درصد زمان را اتلاف می‌کنیم.

آموزش

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمدجواد محسنی‌نیا با بیان اینکه زمان آموزش در کنار عوامل دیگر مانند عوامل خانوادگی، دوستان و استعداد ذاتی در یادگیری موثر است، گفت: زمان آموزش در دوره ابتدایی ۵۱۰۰ ساعت است. درحالی‌که این زمان در کشوری مثل ژاپن ۵۷۸۵ ساعت است.

محسنی‌نیا زمان آموزش در دیگر پایه‌های تحصیلی در کشور را نیز اعلام کرد و گفت: دانش‌آموزان دوره ابتدایی ۸۵۰ ساعت، متوسطه اول ۱۰۲۰ ساعت، متوسطه نظری ۱۱۹۰ ساعت و متوسطه فنی و حرفه‌ای و کاردانش ۱۳۶۰ ساعت آموزش دریافت می‌کنند.

وی به جنبه‌های اقتصادی زمان آموزش اشاره کرد و گفت: سه وجه مطرح است؛ نخست وجه هزینه‌های اضافی ناشی از افزایش زمان آموزش است، دوم اتلاف منابع ملی، انسانی و عده بهره‌وری امکانات و منابع ناشی از تفاوت زمان واقعی آموزشی با زمان رسمی و سومین جنبه از منظر دانش‌آموزان، زمان ازدست‌رفته‌ای است که آنها به دلیل انتخاب آموزش در مقابل سایر انتخاب‌ها از دست می‌دهند.  

  • عوامل موثر در تعیین زمان واقعی آموزش

کارشناس ارشد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ادامه داد: ۵ عامل در تعیین زمان واقعی آموزش موثر است. وقفه‌های زمانی میان ساعات دروس، زمانی که معلم وقت خود را صرف تدریس نمی‌کند، زمانی که دانش‌آموز وقت خود را صرف یادگیری نمی‌کند، غیبت‌های معلم و دانش‌آموز و تعطیلات فصلی و اتفاقی.

محسنی‌نیا اضافه کرد: زمان واقعی آموزش، سهمی از زمان رسمی و تقویم آموزشی است که به تدریس اختصاص می‌یابد.

وی اظهار کرد: زمان قابل پیش‌بینی در ۹ ماه سال تحصیلی باید ۱۹۲.۵ ساعت و ۳۸.۵ هفته باشد. این زمان را شورای عالی آموزش و پرورش مصوب کرده است.

کارشناس ارشد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: بر اساس مصوبه، یک سال تحصیلی از ابتدای مهر شروع می‌شود و تا پایان سال تحصیلی ادامه می یابد، اما زمان آموزش به دلایل مختلف از جمله امتحانات میان ترم و امتحانات پایانی کاهش می‌یابد.

محسنی‌نیا افزود: همچنین ما ۱۳ تا ۱۵ روز تعطیلات نوروزی داریم. تعطیلات رسمی در طول سال تحصیلی نیز حدود ۱۵ روز است. تعطیلی‌هایی در طول سال تحصیلی به دلایل مختلف از جمله بارش برف یا آلودگی هوا را هم می‌توان به طور میانگین ۱۰ روز درنظر گرفت. خب درواقع از ۱۷۰ روز زمان آموزش، ۷۰ روز آن از دست می‌رود.

وی افزود: دولت به طور متوسط ۲.۵ میلیون تومان برای هر دانش‌آموز ابتدایی، ۳.۵ میلیون تومان برای هر دانش‌آموز متوسطه اول ۵ میلیون تومان برای هر دانش‌آموز دوره متوسط نظری و ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای هر دانش‌آموز شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش هزینه می‌کند.

محسنی‌نیا گفت: یعنی به ازای هر نفر- ساعت دانش‌آموز ابتدایی ۲۹۰۰ تومان، دانش‌آموز متوسط اول ۳۴۰۰ تومان، دانش‌آموز متوسطه دوم ۴۲۰۰ تومان و دانش‌آموز فنی و حرفه‌ای و کاردانش ۴۱۰۰ تومان هزینه می‌کند.

کارشناس ارشد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به اینکه هزینه نفر- ساعت اتلاف شده در دوره ابتدایی ۷۹۴۰ میلیارد تومان، متوسطه اول ۳۴۰۰ میلیارد تومان، متوسط دوم ۳۱۵۴ میلیارد تومان است، گفت: ما درمجموع ۱۵هزار میلیارد تومان اتلاف منابع داریم.

کد خبر 463916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =