سخنگوی شورای شهر تهران درباره آنچه پیشتر تحت عنوان تعیین فضاهایی برای برگزاری تجمعات قانونی از سوی برخی اعضای شورای شهر مطرح شده بود، توضیح داد.

علي اعطا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، موضوع اختصاص محلی برای تجمعات در دی ماه سال ۱۳۹۶ در شورای شهر تهران مطرح شد و احمد مسجدجامعی که پیشنهاد دهنده این طرح به شورای شهر تهران بود، در این باره گفته بود: ما این طرح را برای اعتراضات قانونی پیش‌بینی کردیم و امیدواریم ساز و کار حمایت قانونی از آنها فراهم شود. پیام این مصوبه به رسمیت شناختن حق اعتراض در عمل است، امیدوارم بتواند هماهنگی لازم را با استانداری، وزارت کشور و دستگاه‌های امنیتی ایجاد کند.

این طرح با عنوان «الزام شهرداری تهران به تعیین مکان مناسب برای تشکیل اجتماعات اعتراضی» در شورای شهر تهران تصویب شد اما هیات تطبیق مستقر در فرمانداری آن را مغایر با قانون اعلام کرد و پرونده آن در اسفند ۱۳۹۶ تا روز گذشته که یک عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران مجدد آن را مطرح کرد، بسته شده بود.

حجت نظری روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه در جلسه علنی شورای شهر تهران در قالب تذکری با بیان اینکه مردم باید اعتراضات احتمالی خود را به شیوه مسالمت‌آمیز مطرح کنند، گفت: پیش‌تر شورای شهر مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن ایجاد فضاهایی برای تجمع پیش‌بینی شده بود که این مصوبه در هیئت تطبیق رد شد. اتفاقات روز گذشته نشان داد که لازم است هر چه زودتر فکری به حال این محل‌های تجمع کنیم. نرخ بنزین افزایش یافته و اعتراض و انتقادت مردم در این زمینه را باید به رسمیت شناخت اما مردم نیز باید از شیوه‌های دموکراتیک اعتراض کنند.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران نیز در خصوص طرح دوباره تعیین محل‌هایی برای تجمع‌های مردم در قالب یک طرح، گفت: طرحی که بخواهد در شورای شهر مطرح شود سازوکار مشخصی دارد و عده‌ای از اعضا باید طرح را امضا کنند و همانند سایر طرح‌ها به شورا ارائه کنند، اما در این رابطه چیزی در هیات رییسه مطرح نبوده است.

وی درباره نظر خود برای تعیین این محل‌ها، گفت: قبلا در مورد این موضوع صحبت شده است. فکر می‌کنم بحث بر روی این موضوع در حال حاضر ضرورتی ندارد.

کد خبر 463798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار