شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
۰ نفر

رئیس جمهور آمریکا سه زندانی متهم به جنایت جنگی را که جرم دو تن از آن‌ها ثابت شده بود، عفو کرد.

ترامپ

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از اختیارات خود برای عفو سه نظامی آمریکایی متهم به جنایت جنگی در افغانستان و سوریه استفاده کرد.

به نوشته تارنمای واشنگتن اگزماینر، «کلینت لورنس» و «متیو گلشتاین» دو نظامی آمریکایی در افغانستان و «ادوارد گالاگر» عضو دیگر ارتش ایالات متحده در سوریه مشمول عفو ترامپ قرار گرفته‌اند.

لورنس در سال ۲۰۱۲ در افغانستان به نیروهای خود دستور داده بود با سلاح سنگین به سه غیرنظامی موتورسوار افغان شلیک کنند. در اثر این اقدام، دو موتورسوار کشته و دیگری مجروح شدند.

این نظامی آمریکایی پس از محاکمه، مجرم شناخته شده و در حال گذراندن ۱۹ سال حکم زندان خود بود، اما با عفو ترامپ از زندان آزاد شد.

گلشتاین دیگر نظامی آمریکایی متهم به کشتن یک عامل انتحاری طالبان در سال ۲۰۱۰ قرار بود ماه دیگر محاکمه شود، اما این دستور رئیس‌جمهور آمریکا او را از ادامه محاکمه نجات داد.

او در سال ۲۰۱۱ به کشتن عامل طالبان اعتراف کرد، اما ارتش آمریکا پس از تحقیقات تبرئه و پرونده‌اش را مختومه کرد. با این حال، گلشتاین در سال ۲۰۱۶ بار دیگر این موضوع را در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز پیش کشید که منجر به بازگشایی پرونده او در محاکم آمریکایی شد.

گالاگر سومین نظامی مورد عفو ترامپ، در مرکز پرونده‌ای جنجالی قرار داشت. او متهم به قتل بود اما در نهایت در یک فقره عکس انداختن با جسد یک جنگجوی داعش گناهکار شناخته شد که در نهایت منجر به خلع درجه‌اش شد.

با عفو رئیس‌جمهور آمریکا، گالاگر درجه خلع شده خود را باز یافت.

دخالت ترامپ در محاکمه و محکومیت این نظامیان متهم به جنایت جنگی دو هفته پس از آن انجام می‌شود که یکی از مجریان شبکه محافظه‌کار و حامی ترامپ «فاکس‌اندفرندز» از او درخواست عفو برای آن‌ها کرده بود.

کد خبر 463384

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha