مشاور معاون حمل ونقل شهرداری تهران از تردد ۳۸۳۸ کامیون عمدتا دودزا در تهران در یک روز خبر داد و در همین حال، رئیس مرکز کنترل ترافیک تهران گفت پلیس راهور نتوانسته مصوبه ممنوعیت تردد کامیون‌ها را اجرا کند.

تردد كاميون در شهر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، ‌علی پیرحسینلو مشاور معاون حمل ونقل شهرداری تهران در حساب توییتری خود نوشت: «‏با آنکه دولت تصمیم گرفته بود از دیشب تا آخر هفته ورود کامیون‌ها به تهران مطلقا ممنوع باشد، عملا پلیس این تصمیم را اجرا نکرده است. واقعیت تلخ اینکه از ساعت ۱۰ دوشنبه‌ شب تا ۶ صبح روز بعد، ۳۸۳۸ تردد کامیون عمدتا دودزا در دوربین‌های ورودی- خروجی شهر ثبت شده است.»

  • انتقاد رئیس مرکز کنترل ترافیک تهران از عملکرد راهور

نوشین سرور، رئیس مرکز کنترل ترافیک تهران نیز به رادیو تهران گفت: پلیس راهور موفق به اجرای کامل مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوا درباره ممنوعیت تردد کامیون‌ها در شهر نشده است.

وی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده، خودروهای دیزلی سنگین و نیمه‌سنگین در شهر تهران مسبب تولید آلاینده‌های اکسیدهای گوگرد و اکسیدهای ازت و مهم‌ترین آن ذرات معلق هستد و هنگامی‌ که بر اساس پیش‌بینی هواشناسی وضعیت هوا ساکن می‌شود، کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل و ممنوعیت تردد خودروهای سنگین دیزلی مصوب و اجرایی می‌شود که روز ۱۹ آبان مقرر شد از دوشنبه‌ شب تا پایان هفته تردد کامیون‌ها در تهران ممنوع است.

وی تصریح کرد: با وجود کنترل میدانی پلیس راهور در چند مقطع ورودی شهر مانند بزرگراه آزادگان و بزرگراه شهید خرازی، شب گذشته به دلیل تردد زیاد کامیون‌ها، پلیس راهور موفق به اجرای مصوبه به‌صورت کامل نشد و متاسفانه در بزرگراه‌های صدر، امام علی(ع)، بابایی و زین‌الدین در مانیتورینگ تصویری شاهد عبور خودروهای دیزلی بودیم و آمار سازمان راهداری نیز مؤید این مطلب است.

سرور با تاکید بر این که قطعاً این کار به‌صورت دستی قابل انجام نخواهد بود، افزود: نیاز است که پلیس راهور، VIN یا همان مشخصات کارت خودرو را در اختیار شهرداری قرار دهد تا به‌صورت سیستمی و توسط دوربین‌های پلاک‌خوان اعمال جریمه صورت پذیرد. تا کنون با وجود درخواست‌های پی‌درپی شهرداری این کار مهم انجام نگرفته است.

وی از رانندگان کامیون‌ها و خودروهای سنگین دیزلی درخواست کرد همان‌طور که در جاده‌ها یک راننده حرفه‌ای هستند، به‌ عنوان وظیفه ملی خود، مصوبات کمیته‌ اضطرار آلودگی هوا را رعایت کنند چراکه این هوایی است که همه‌ ما در آن نفس می‌کشیم.

سرور تاکید کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که آلودگی هوا مانند کشیدن سیگار به ریه‌ ما صدمه می‌زند و امید به زندگی را کاهش می‌دهد. این رفتار حرفه‌ای برای رانندگان خودروهای سنگین که شامل کامیون‌های عبوری یا ساکن تهران در بخش پروژه‌های ساختمانی هستند یک مطالبه‌ شهروندی بوده که مستلزم احترام و رعایت همگانی است.

کد خبر 463014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =