رئیس‌جمهوری با بیان اینکه از اردیبهشت ۹۸ روند تورم کاهش و رشد اقتصادی رو به افزایش است، گفت: راه و مسیر دولت و نظام درست است و در عین حال حق با شماست که سختی‌هایی دارید اما این شرایط را دشمن و بدخواهان ایجاد کردند.

روحاني در شوراي اداري استان كرمان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز سه‌شنبه در جلسه شورای اداری استان کرمان با اشاره به اینکه باید بر اساس توانمندی‌های خودمان کشور را اداره کنیم، گفت: سال آینده حقوق و درآمد حقوق‌بگیران ثابت را بالا می‌بریم و تصمیم داریم ماهیانه غیر از یارانه، بسته حمایتی در اختیار مردم قرار دهیم.

دکتر روحانی با اشاره به اهمیت هدایت انسان به مسیر درست و مستقیم گفت: ناامید کردن مردم، تخریب و آبروی یک نفر را بردن بسیار آسان است اما چه کسی می‌تواند این آبرویی را که رسانه‌ای، فردی یا تریبونی از یک نفر یا یک جمع برده، بازگرداند. اینکه در میان مردم تزلزل فکر و تشویش اذهان ایجاد و مردم را نسبت به آینده نگران کنیم، هرگز درست نیست؛ اینکه بخواهیم به مردم بگوییم راهی که شما انتخاب کردید درست نبوده و راهی که ما می‌گوییم درست است، به معنای استکبار است و از این استکبار بالاتر وجود ندارد.

وی ادامه داد: استکبار این است یک جمع، گروه یا فرد به یک ملت رشید و بزرگ بگوید همه شما اشتباه می‌کنید و همان چیزی که جمع کوچک ما می‌گوید همان حرف درست است و این همان کاری است که ابلیس در نافرمانی از فرمان حق داشت. تمام مسیری که قرآن برای ما ترسیم می‌کند، این است که برابر حق سر فرود بیاوریم؛ اسلام، انقلاب اسلامی، عزت مردم ایران، احقاق حقوق مردم، ایستادگی در برابر فشار بیگانگان و وحدت حق و در کنار آن نشاط مردم، دروغ نگفتن، تهمت نزدن هم حق و لازم است.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: همه خوب می‌دانیم در شرایط عادی و ساده نیستیم و شرایط ما سخت و پیچیده است. در این ۴۱ سال سخت‌ترین روزها و سال‌ها این سال‌ها و ماه‌های اخیر بوده، به گونه‌ای که از ابتدای انقلاب تاکنون هرگز زمانی نبوده که برای فروش نفت و حرکت یک کشتی نفتکش از بندرهای ایران به دنیا تا این حد دچار مشکل شویم. تنها یکبار در دوران جنگ تحمیلی سال ۶۴ دو هفته فروش نفت قطع شد و دیگر تکرار نشد.

دکتر روحانی افزود: کسی که به مسائل بودجه و اقتصاد کشور آشنا نیست ممکن است بگوید حالا ایرادی ندارد که نفت هم نفروشیم و می‌توانیم بگذاریم برای بعد. هیچ اشکالی ندارد؛ می‌توانیم همه این منابع و معادنی را هم که استفاده می‌کنیم برای آینده بگذاریم یا از زمین‌های کشاورزی هیچ استفاده‌ای نکنیم اما حقیقت این است که منابع بزرگ خدادادی برای استفاده است و در بستن و در تخته کردن و قفل زدن هنر نیست، بلکه گشودن این درها اهمیت دارد.

وی با اشاره به اینکه پس از رفع تحریم‌ها بسیاری از چاه‌های نفت بسته بود و نیاز به ترمیم و آماده‌سازی داشت، گفت: در اواخر سال ۹۴ حدود ۸۰۰ میلیون دلار هزینه ترمیم و راه‌اندازی این چاه‌ها شد و سال ۹۵ بالاترین فروش نفت را داشتیم. این سال، سال رشد اقتصادی ایران و بالاترین رشد اقتصادی ایران در سطح جهان بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه پرداخت مالیات یک امر واجب و وظیفه‌ای شرعی برای همگان است گفت: مقام معظم رهبری در یک جلسه‌ای فرمودند که همه باید به مردم تأکید کنند که دادن مالیات واجب شرعی است و در جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قانون، اجرای آن وظیفه همگان است. مردم باید پرداخت مالیات را وظیفه خود بدانند و این در حالی است که با پرداخت مالیات خدماتی نظیر امنیت، بهداشت و درمان و محیط زیست دریافت می‌کنند. پس هر چه در این زمینه همکاری نشود، همه ضرر خواهیم کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: بارها در جلسات دولت به وزرا گفته‌ام که از تهمت‌ها و حرف‌های ناصحیحی که زده می‌شود، ناراحت نباشید و با انگیزه کار خود را ادامه دهید. اگر هدف از کارها رضایت خداوند باشد، نباید از حرف‌ها و تهمت‌ها ترس داشته باشیم. چرا که ما این بار سنگین را به دوش گرفته‌ایم و با اتکا به خداوند از هیچ تزلزلی واهمه نداریم.

وی با اشاره به نظر برخی اقتصاددانان در مواجهه با مسائل در دوران سختی و فشار گفت: کسی که سیاست بین‌الملل، روابط قدرت در ایران و روحیه مردم را نبیند، نمی‌تواند محاسبه درست داشته باشد. به گونه‌ای که با وجود همه مشکلات از اردیبهشت امسال، نشانه‌های تغییر وضع را دیدیم و ماه به ماه تورم کاهش و رشد افزایش و اشتغال‌زایی خوبی ایجاد و در یک سال حدود ۸۰۰ هزار شغل به طور مستقیم ایجاد شده است.

رئیس‌جمهوری با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به خاطر فشارهای ناشی از تحریم دشمنان و مشکلات گفت: دولت در راستای حل مشکلات اقدام‌هایی انجام داد که از جمله آن افزایش ۲۰ درصد حقوق‌بگیران ثابت بوده و سال آینده هم باید افزایش حقوق داشته باشیم. اقدام بعدی این است که بسته حمایتی در اختیار خانوارهای تحت فشار بگذاریم. برای کاهش شرایط سخت زندگی حدود ۱۸ میلیون خانوار تصمیم داریم ماهانه جز یارانه یک بسته حمایتی هم بدهیم. یعنی کارت‌ها را شارژ کنیم تا مواد مورد نیاز خود را تأمین کنند و بتوانیم از فشار روی مردم بکاهیم.

وی در ادامه با تقبیح تجسس در زندگی مردم و افشای اسرار آنان گفت، باید تلاش کنیم تا سرّ مردم را نگه داریم. اگر کسی جرمی یا جنایتی کرده باید مطابق قانون با او برخورد شود اما قانون همه جا هم کار نمی‌کند و در زندگی اجتماعی و حتی در خانه اساس کار با اخلاق است. اگر بتوانیم در جامعه اخلاق پیامبر(ص) را حاکم کنیم آنگاه همه با هم مهربان بوده و موفق خواهیم بود.

دکتر روحانی با اشاره به تلاش شبانه‌روزی خود برای نشکستن برجام افزود: این در حالی بود که برخی برایشان اهمیت نداشت این توافق از بین برود. بر اساس گزارش مسئولان و کارآفرینان تمام طرح‌هایی که اکنون در کشور افتتاح می‌شود، به خاطر گشایش برجام و تسریع در تکمیل آنها بوده است. یکی دیگر آمد، زد و باعث شد برجام ترک بردارد. فشار رژیم صهیونیستی و پول سعودی ترامپ را مجبور به خروج از برجام کرد و این نشان‌دهنده اهمیت برجام است و آنقدر آن را برای اهداف خودشان خطرناک می‌دیدند که باعث شد دشمن ما متحد شود و برای خروج آمریکا از برجام تلاش کند.

دکتر روحانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها تصور می‌کردند با خروج آمریکا از برجام بلافاصله ایران نیز از این توافق خارج شده و می‌توانند پرونده را به شورای امنیت برده و ایران را به عنوان مقصر به جامعه جهانی معرفی کنند، گفت: اما ایران از این توافق خارج نشد و یک سال صبر کرد و به طرف‌های دیگر توافق فرصت چندباره داد و امروز هیچ‌کس نمی‌تواند در دنیا نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران ایراد بگیرد. همچنان با دنیا در حال مذاکره هستیم و پیشنهاداتی از سوی آنها ارایه شده که هنوز آنها را نپذیرفته‌ام. تقریباً در اصول به توافق رسیدیم اما در زمینه شیوه اجرا اختلاف وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ماه‌های آینده نزدیک انتخابات به خاطر رقابت‌های سیاسی برخی لحن‌ها تند می‌شود، گفت: نباید اجازه دهیم شیاطین بتوانند با استفاده از این فرصت میان ما تفرقه، اشکال و فاصله ایجاد کنند. بگذارید همه کاندیداها آزاد باشند و بتوانند حضور پیدا کنند و اجازه دهیم مردم آنچه صلاح می‌دانند، انتخاب کنند. برخی می‌گویند ما باید صلاحیت افراد را احراز کرده و تشخیص دهیم چه کسی به درد می‌خورد اما بگذاریم احراز صلاحیت در اختیار مردم باشد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه باید قدری انتخاب را دست مردم بدهیم، گفت: مردم ما فهیم، رشید، فداکار، انقلابی و علاقمند به کشور خود هستند و خادمین را برای پذیرش مسئولیت‌ها انتخاب می‌کنند. نباید زیاد به فکر حزب، جناح و تفکرات خود باشیم و امیدوارم مجلس آینده مجلسی فعال‌تر و بهتر از گذشته باشد.

کد خبر 462848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار