سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲
۰ نفر

سد زاینده‌رود به مدت ۲۰ روز برای آبیاری مزارع و کشت پاییزه شرق و غرب استان اصفهان باز شد.

سد زاینده رود

همشهری آنلاین - فاطمه عباسی: امسال برای زاینده‌رود سالی پربار بوده که با جاری شدن آب در بستر همواره خشک رودخانه در چند روز مانده به تحویل سال آغاز شد و تا پایان بهار ادامه یافت. ابتدای تابستان نیز اعضای شورای هماهنگی منابع آب حوضه آبریز زاینده‌رود اعلام کردند با توجه به بارش‌های نرمال بهاری، برای نخستین بار در طول ۱۰ سال گذشته، رودخانه در تابستان نیز زنده می‌ماند. حالا در میانه فصل پاییز و در آستانه یک سال آبی جدید، مسئولان آب منطقه‌ای و استانداری تصمیم گرفتند سد زاینده‌رود به مدت ۲۰ روز برای آبیاری مزارع شرق و غرب استان باز شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در این باره می‌گوید: از اسفند ۹۷ بارش‌های خوبی در حوضه آبریز زاینده‌رود صورت گرفت. به این ترتیب آب در رودخانه زاینده‌رود به طور مداوم در جریان بوده و بعد از دوازدهم مهر امسال نیز آب به تالاب بین‌المللی گاوخونی رسید. با بازگشایی زاینده‌رود کشاورزان مناطق غرب و شرق اصفهان می‌توانند به امور مربوط به کشت و زرع خود بپردازند و از این مهلت ۲۰ روزه استفاده کنند. حسن ساسانی می‌افزاید: ذخیره کنونی سد زاینده‌رود ۴۲۵ میلیون متر مکعب، ورودی آن ۱۳ و خروجی سد ۲۴ متر مکعب در ثانیه است. توزیع آب باید به نحوی انجام شود که در پایان شهریور ۹۹ (پایان سال آبی) ذخیره سد زاینده‌رود ۴۵۰ میلیون متر مکعب باشد.

  • تامین ۳۰ درصدی نیاز به آب کشاورزان 

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان با تاکید بر افزایش بازده مطلوب کشت پاییزه در این موقع از سال اظهار می‌کند: موعد کشت پاییزه برای کشاورزان ۱۵ آبان تا ۱۵ آذر است. در جلسه کمیته ۱۵ نفره حوضه زاینده‌رود شامل صنوف کشاورزی شهرستان‌های اصفهان، خمینی‌شهر، فلاورجان، لنجان، نجف‌آباد و مبارکه با مسئولان آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی استان اصفهان تصمیم گرفته شد که آب سد زاینده‌رود برای شرق و غرب بازگشایی شود.

حسین محمدرضایی می‌افزاید: با این مقدار آب نزدیک به ۳۰ درصد نیاز کشاورزان فراهم می‌شود و زمین‌هایشان زیر کشت می‌رود. کشاورزان در اوایل فروردین و در فصل تابستان دوباره نیاز به آب دارند که باید سد زاینده‌رود در آن زمان بازگشایی شود. این مرحله بازگشایی و تصمیم و تعیین زمان آن منوط به بارش‌های اسفند است. این مسئول ادامه می‌دهد: از مسئولان انتظار می‌رود در مدتی که آب برای کشاورزان باز است از برداشت‌های بی‌رویه و غیرقانونی جلوگیری و در حفظ منابع آبی برای ادامه کشت کشاورزان از آب و زاینده‌رود به خوبی حراست شود.

کد خبر 462744

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اصفهان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha