رئیس سابق بانک مرکزی اروپا با بیان اینکه شک دارد ارزهای مجازی بتوانند پول آینده باشند گفت: «من شدیدا مخالف بیت‌کوین هستم. ارز مجازی واقعی نیست و ویژگی‌های یک ارز را ندارد».

بيت كوين 833

به گزارش همشهری آنلاین تسنیم به نقل از چاینا مورنینگ پست نوشت: جین کلاد تریچت، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا گفت که شک دارد ارزهای مجازی بتوانند پول آینده باشند. وی جدیدترین مقام مالی است که آب سردی بر پیکره این فناوری رو به رشد می‌ریزد. ارزهای مجازی کنترل بانک‌های مرکزی جهان را بر ارز مختل می‌کنند.

تریچت گفت:« من شدیدا مخالف بیت‌کوین هستم. ارز مجازی واقعی نیست و ویژگی‌های یک ارز را ندارد».

وی گفت خرید ارزهای مجازی از بسیاری جوانب یک سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز صرف است. حتی اگر قرار باشد سرمایه‌های زیربنایی از ارزهای مجازی حمایت کنند بازهم مخاطره‌آمیز است و ایمن نیست. وی از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ ریاست بانک مرکزی اروپا را به عهده داشت و قبل از آن یک دهه مدیر بانک مرکزی فرانسه بود.

اظهارنظرهای تریچت نگرانی بانک‌های مرکزی دنیا را در مورد تهدید ارزهای مجازی نشان می‌دهد. ارز مجازی سرمایه‌گذاری با ارزهای سنتی را تهدید می‌کند، سیستم مالی جهانی را مختل می‌سازد و مانع کنترل ارزش پول توسط مقامات مالی می‌شود. یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا هشدار داد که ارزهای مجازی می‌توانند سلطه دلار آمریکا را به چالش بکشند.

تریچت همچنین گفت که به شدت مخالف لیبرا، ارز مجازی پیشنهاد شده توسط فیسبوک در ماه ژوئن است.

ارزهای مجازی نوعی ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند که بدون  کمک یک بانک مرکزی معامله می‌شوند. تبادلات مالی بین کاربران بدون حضور یک واسطه در یک دفتر دیجیتالی در بلاک چین ثبت می‌شوند.

 چین موضع سختی در برابر ارزهای مجازی گرفته است. بانک‌های چین از استفاده از بیت‌کوین یا هر ارز مجازی دیگری منع شده‌اند ولی اشخاص می‌توانند این ارزهای مجازی را داشته باشند. چین میزبان برخی از بزرگترین معادن ارز مجازی و بیت‌کوین است.

 ولی برخی بانکهای مرکزی مثل ریکس بنک سوئیس از این تکنولوژی استقبال کرده و به دنبال ایجاد مدل‌های دیجیتالی از ارز خود است. بانک مرکزی چین قرار است یک ارز مجازی راه‌اندازی کند که در سامانه‌های پرداختی مثل وی چت پی و علی پی قابل استفاده باشد. بانک مرکزی انگلیس هم یک ارز ذخیره دیجیتال پیشنهاد داده است.

کد خبر 462622

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =