رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به برخی انتقادات به سند خدمات نوین دارویی که به تازگی از سوی این سازمان تدوین شده است، گفت: مفاد سند نوین خدمات دارویی به کار پزشکان ارتباطی ندارد و دخالت در کار پزشک محسوب نمی‌شود.

داروخانه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به برخی انتقادات درباره سند نوین خدمات داروخانه‌ها، گفت: درباره سند خدمات نوین داروخانه‌ها جلسه خوبی را با رئیس سازمان نظام پزشکی داشتیم. به نظر من عده‌ای که در باب این سند معترض هستند، آن را به درستی مطالعه نکرده‌اند.

وی افزود: حق بود که این افراد، پیش از انتقاد، به صورت حضوری یا مکاتبه‌ای سوالاتی را درباره اسناد فراوانی که پشت این سند وجود دارد و مستنداتی که در دنیا آن را پیشتیبانی می‌کند، می‌پرسیدند و بعد انتقادات‌شان را رسانه‌ای می‌کردند.

شانه‌ساز با بیان این‌که مفاد سند نوین خدمات داروخانه‌ها  به کار پزشکان ربطی ندارد و دخالت در کار آنان محسوب نمی‌شود، تاکید کرد: اسناد و مستندات بین‌المللی بسیاری در این زمینه وجود دارد. در این باره با دکتر ظفرقندی و برخی مسئولان و مدیران وزارت بهداشت جلساتی را برگزار کردیم و به بسیاری از سوالات پاسخ دادیم. خوشبختانه همه در این حوزه نگاه علمی دارند و بسیاری از نظرات منفی نسبت به این سند تغییر خواهد کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره امکان تحقق برخی از مفاد این سند مانند تزریق واکسن در داروخانه، گفت: اولا باید توجه کنیم که این‌گونه اقدامات فعلا در حد یک سند است و باید به‌تدریج و طی زمان اجرا شود، نه در حال حاضر. سند، افق طولانی‌مدت ما را نشان می‌دهد. 

وی ادامه داد: برای هر یک از این موارد باید کمیته‌های راهبری و اجرایی تشکیل، استانداردها تدوین و برای اجرای هر یک از بندها زمان‌بندی تعیین شود. بنابراین تدوین سند خدمات نوین داروخانه‌ها به معنای اجرای سریع آن نیست بلکه باید طی زمان و بعد از تدوین استانداردها و متناسب با آنها اجرا شود.

شانه‌ساز تاکید کرد: آنقدر بین سازمان نظام پزشکی و حوزه درمان وزارت بهداشت هماهنگی وجود دارد که هر تصمیمی را که می‌خواهیم اتخاذ کنیم، با یکدیگر توافق می‌کنیم. درباره اقدامات اینچنینی نیز حتما ابتدا هماهنگی‌ها انجام می‌شود.

کد خبر 462595

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =