بیش از ۱۴ هزار نفر در بیله‌فلد علیه نئونازی‌ها دست به تظاهرات زدند. سازمان‌دهنده تظاهرات اتحادی از سندیکاها، کلیساها و احزاب آلمان بود.

تظاهرات ضد نئونازي هاي در آلمان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دویچه وله، شهر بیله‌فلد در ایالت نوردراین-وستفالن شنبه نهم نوامبر شاهد تظاهرات و راهپیمایی دو گروه مخالف بود. به گفته سخنگوی پلیس آلمان، بین ۱۴ تا ۱۵ هزار نفر در بیله‌فلد علیه راست‌گرایی افراطی دست به تظاهرات زدند. سخنگوی پلیس شمار شرکت‌کنندگان در راهپیمایی نئونازی‌ها را نیز حدود ۲۳۰ نفر برآورد کرد.

پلیس میان دو گروه سد ایجاد کرده بود و تظاهرات در مجموع صلح‌آمیز صورت گرفت. پلیس تنها چند نفر را به طور موقت بازداشت کرد.

نئونازی‌ها درست در روز نهم نوامبر که هشتاد و یکمین سالروز حمله نازی‌ها به خانه‌ها، مغازه‌ها و کنیسه‌های یهودیان در چند شهر آلمان و اتریش است، طرفدارانشان را به شرکت در راهپیمایی در بیله‌فلد فراخوانده بودند. آنها می‌خواستند با این راهپیمایی از "اورزولا هاوربک" تجلیل کنند که از انکارکنندگان واقعه هولوکاست (کشتار یهودیان در دوره جنگ جهانی دوم توسط رژیم نازی) است و بدین خاطر محکوم شده است.

پلیس دادن شعارهای راست‌گرایانه‌ای که برانگیزاننده نفرت نسبت به بخش‌هایی از مردم باشد را ممنوع کرده بود و در این راستا فهرستی از شعارهای ممنوع را در اختیار سازمان‌دهندگان راهپیمایی نئونازی‌ها قرار داده بود.

سازمان‌دهنده تظاهرات ضد نئونازی‌ها "اتحاد علیه راست" در بیله‌فلد بود که با شعار "فاشیسم عقیده نیست، بلکه جنایت است" مردم را به شرکت در تظاهرات اعتراضی علیه گردهمایی "راست‌ها" فرا خوانده بود. "اتحاد علیه راست" متشکل از سندیکاها، سازمان‌های کلیسایی و احزاب مختلف است.

پیت کلاوزن، شهردار بیله‌فلد، در برابر شرکت‌کنندگان در یکی از گردهمایی‌هایی که "اتحاد علیه راست" سازماندهی کرده بود گفت که عوام‌گرایان می‌خواهند دوباره دیوار بسازند، «اما ما پس از تجربه‌ای که از جنگ آموختیم به همدردی و همبستگی ارج می‌گذاریم».

کلاوزن تاکید کرد که هر انسانی ارجمند و درخور احترام است. او همچنین از پلیس آلمان قدردانی کرد که وظیفه حفاظت از شرکت‌کنندگان در تظاهرات را بر عهده گرفته بود. بیش از یکهزار مامور پلیس از ایالت نورداین-وستفالن آلمان بسیج شده و در محل تظاهرات و گردهمایی‌ها حضور داشتند.

کد خبر 462489

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =