پلیس اندونزی یکی از مقام‌های ارشد صنعت پالم این کشور را به دلیل برنامه‌ریزی برای قتل دو روزنامه‌نگار اندونزیایی دستگیر کرد.

سلطان پالم در اندونزي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌اف‌پی، جنازه مارادن سیانیپار هفته گذشته در گودالی نزدیک یک مزرعه بزرگ پالم در استان سوماترای شمالی پیدا شد. پلیس بقایای جسد همکار او ماراتوا سیرگر را هم یک روز بعد در همان حوالی یافت. گفته می‌شود هر دو روزنامه‌نگار با ضربه‌های متعدد چاقو کشته شده‌اند.

سیانیپار و سیرگر در جریان دعوای میان شرکت پالم و افراد محلی بر سر مالکیت یک قطعه زمین فعالیت می‌کردند و قصد داشتند با میانجیگری دعوا را به پایان برسانند. پلیس سوماترای شمالی روز شنبه ویبهاری پادماسمولو را به دلیل دست داشتن در قتل دو روزنامه‌نگار بازداشت کرد. این تاجر بزرگ پالم متهم است به چهار نفر سه هزار دلار پول داده است تا از شر دو روزنامه‌نگار اندونزیایی خلاص شود.

پادماسمولو مالک یکی از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده روغن پالم است؛ ماده‌ای که در تولید بسیاری از مواد غذایی از سوپ تا شکلات در اندونزی کاربرد دارد. هر چند او در بازجویی‌های ابتدایی هر نوع حضور در صنعت پالم اندونزی یا دخالت کردن در قتل دو روزنامه‌نگار را رد کرده است. گفته می‌شود هدف از کشتن سیانیپار و سیرگر پایان دادن به دخالت‌های آنها در پرونده دعوای زمین‌خواری شرکت تولید پالم بوده است.

پلیس در مجموع پنج نفر را در پرونده قتل دو روزنامه‌نگار دستگیر کرده و همچنان در پی یافتن سه متهم دیگر است. سیانیپار و سیرگر تا سال ۲۰۱۷ برای یک سایت خبررسانی محلی کار می‌کردند و پس از آن تصمیم گرفتند روزنامه‌نگار آزاد باشند. آنها در دعوا میان پولدارها و مردم عادی طرف مردم را می‌گرفتند و به ضعیف‌ترها کمک می‌کردند از رسیدن به حقوق قانونی خود کوتاه نیایند.

بسیاری از پرونده‌های خشونت علیه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در اندونزی حل‌نشده باقی می‌ماند؛ از جمله نزدیک به ۱۰ پرونده در سال جاری میلادی. بر اساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، اندونزی رتبه ۱۲۴ را از میان ۱۸۰ کشور در موضوع آزادی بیان در رسانه‌ها دارد.

کد خبر 462421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =