پدر پیوند مغز استخوان ایران گفت: به جرات می توان گفت پس از بیماری های عفونی قابل درمان ترین بیماری در جهان سرطان است، به شرطی که به موقع مراجعه و پس از تشخیص، پیگیری شود.

قوام زاده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، پروفسور اردشیر قوام زاده پیش از ظهر امروز (18 آبان) با حضور در آیین نکوداشتی که به افتخار این شخصیت علمی در اراک برگزار شد، اظهار داشت: بنده در ابتدا در مرکز پیوند مغز استخوان ۱۵ پیوند انجام دادم و سپس به ۳۰ پیوند افزایش پیدا کرد.

در این مرکز هر سال ۴۵۰ پیوند مغز استخوان برای بیماران انجام می‌شود. پدر پیوند مغز استخوان ایران گفت: در حال حاضر بیش از ۴۵۰ هماتولوژیست در کشور وجود دارد که در بیمارستان شریعتی آموزش های لازم را فراگرفته اند و اکنون در شهرستان ها نیز فعالیت دارند و با وجود این افراد نیازی به مراجعه بیماران به شهر تهران نیست.

 قوام زاده با اشاره به تغییر روش های پیوندهای مغز استخوان گفت: خوشبختانه در کشور نقطه ای نیست که دهنده مغز استخوان وجود نداشته باشد. در کشور ۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان وجود دارد که از بهترین مراکز می توان به استان کرمانشاه، تبریز و... اشاره کرد.

پدر پیوند مغز استخوان ایران گفت: نزدیک به یک هزار پیوند مغز استخوان مربوط به بیماران تالاسمی در کشور انجام شده است.

قوام زاده اظهار کرد: بانک سلولی در کشور دیگر ارزش چندانی ندارد و اگر هم جمع آوری بند ناف صورت پذیرد باید به صورت بانک عمومی باشد که به ندرت است. کل بند ناف استفاده شده در دنیا به ۳۰ مورد نمی رسد.

وی گفت: مبتلایان سرطان خون پس از پنج سال ۱۰ درصد بهبود می یابند، اما با انجام پیوند مغز استخوان پس از ۲۵ سال ۷۰ درصد آن ها زنده می مانند، پس از نظر علمی و اقتصادی به صرفه است.

پدر پیوند مغز استخوان ایران بیان کرد: ۷۶ الی ۷۷ درصد پیوندهای مغز استخوان با نتیجه مثبت همراه است و سلول درمانی نیز آینده درخشانی خواهد داشت.

قوام زاده بیان داشت: درمان نداشتن سرطان غلط است و این باور متاسفانه از دوران قدیم بر این بیماری سایه افکنده در حالی که سرطان بیماری است که قابلیت درمان دارد و به جرات می توان گفت پس از بیماری های عفونی قابل درمان ترین بیماری در جهان سرطان است، به شرطی که پس از تشخیص پیگیری شود.

وی افزود: از آلودگی شهر اراک نباید در رابطه با بروز سرطان واهمه داشت، زیرا آلودگی تمامی فاکتورهای ایجاد سرطان را ندارد و به عوامل دیگری بستگی دارد. انجام ورزش روزانه، پرهیز از مصرف نمک و شکر پیشگیری کننده بسیاری از بیماری ها است.

کد خبر 462290

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =