سرپرست اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت گیلان گفت: تبدیل بادام ‌زمینی به محصولات آرایشی ارزش افزوده بیشتری نسبت به تبدیل بادام زمینی به فراورده‌های غذایی دارد.

بادام زميني

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا،  محمد فیض در جلسه میزکالایی بادام که در اداره صمت شهرستان آستانه اشرفیه برگزار شد با تاکید بر لزوم رونق تولید محصول بادام و استفاده از ظرفیت بازار اوراسیا گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) در سال ۲۰۱۴ و با توافق میان کشورهای بلاروس، روسیه، ارمنستان، قرقیزستان و قزاقستان شکل گرفت و براساس پیمان این اتحادیه، تعرفه گمرکی در تجارت کالایی بین اعضای آن صفر است. ایران نیز در اردیبهشت ماه سال گذشته توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری با این اتحادیه امضا کرد.

وی افزود: این موافقنامه شامل ۸۸۲ قلم کالا است که ۳۸۰ قلم ترجیحات اعطایی ایران به اوراسیا و ۵۰۲ قلم هم ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است.

فیض با اشاره به ظرفیت ۴۰۰ میلیارد دلاری کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا خاطرنشان کرد: پیوستن به یک بازار ۱۸۰ میلیون نفری، بازار وسیع با فرصت‌های صادراتی فراوان برای ایران بوجود خواهد آورد و در این بین می‌توان برای محصول استراتژیک بادام زمینی در کنار سایر محصولات شرایط صادرات را فراهم کرد.

وی ارزش افزوده تبدیل بادام‌زمینی به فرآورده‌های گران قیمتی چون محصولات آرایشی، بهداشتی و شیمیایی را به مراتب بیشتر از تبدیل بادام زمینی به فرآورده‌های غذایی عنوان کرد و گفت: قطعا این کار ارزش افزوده بیشتری در صنایع مرتبط و وابسته به بادام زمینی ایجاد خواهد کرد.

تحول اقتصاد کشاورزی با کشت حرفه‌ای بادام زمینی

محمدرضا حامیان رئیس اداره صمت استانه اشرفیه در ادامه این جلسه پیرامون لزوم حمایت از تولید محصول بادام در آستانه اشرفیه گفت: فرآوری حرف‌ای و کشت مکانیزه بادام با توجه به اقلیم مناسب آستانه اشرفیه می‌تواند اقتصاد گیلان را متحول کند.

وی افزود: در این بین مهم‌ترین معضلات و مشکلاتی که هم‌اکنون در مسیر تولید بادام‌زمینی وجود دارد، ‌ سنتی بودن فرآیند کشت این محصول در آستانه اشرفیه است و کمبود صنایع فرآوری مرتبط در گیلان نیز از دیگر موانع موجود محسوب می‌شود.

حامیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد بادام زمینی ایران را بادام‌کاران شهرستان آستانه‌اشرفیه تولید و روانه بازارهای مصرف می‌کنند.

رئیس اداره صمت استانه اشرفیه تصریح کرد: آستانه اشرفیه به علت برخورداری از زمین‌های حاصلخیز حاصل از رسوب آبرفت رودخانه سفیدرود، قطب نخست تولید بادام زمینی در کشور است.

محصول بادام زمینی گیلان علاوه بر شهرستان آستانه‌اشرفیه در شهرستان‌هایی نظیر رشت، تالش، رودبار و بندرانزلی نیز کشت می‌شود.

کد خبر 462198

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha