رئیس‌ جمهور ترکیه گفت که کشورش هرگز قبل از عقب‌نشینی کشورهای دیگر از سوریه خارج نخواهد شد.

اردوغان:موضوع جولان را به سازمان ملل می‌بریم

به گزارش همشهری‌آنلاین از ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی،  رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی در جریان بازگشت از سفر به مجارستان گفت، کشورش هرگز قبل از عقب‌نشینی کشورهای دیگر از سوریه خارج نخواهد شد.

او افزود، ترکیه به حملات خود در مرزها علیه کردها تا زمانی که همه آنها از منطقه بروند، ادامه خواهد داد.

ترکیه سومین حمله خود به شمال شرق سوریه را ماه گذشته میلادی شروع کرد تا یگان‌های مدافع خلق کرد (ی. پ. گ) را از مرزها عقب براند و "منطقه امن" مورد نظر خود را در آنجا را ایجاد کند تا دو میلیون آواره سوری را در آن منطقه سکنی دهد.

اردوغان تاکید کرد، ترکیه زمانی که کشورهای دیگر از سوریه رفتند از این کشور خواهد رفت.

رئیس‌جمهور ترکیه در اشاره به یگان‌های مدافع خلق کرد ادامه داد: هرگز حملات خود را تا خروج آخرین "ترویست" از منطقه متوقف نخواهیم کرد.

اردوغان طی سخنانی در مراسم ویژه آغاز "هفته مولود نبی" در مرکز یحیی کمال بیاتلی استانبول گفت: برخی‌ می‌گویند سوری‌ها بروند. هرگز نمی‌توانیم چنین درخواستی را قبول کنیم.

او در ادامه اظهار کرد: برادری اسلامی و وجه جهان‌شمول آن مرز نمی‌شناسد. کسی نمی‌تواند بین ما بذر جدایی بپاشد. فریاد ایتام و مادران داغدیده از بلاد اسلام که قرن‌ها دیار صلح و آرامش بوده‌ است، به گوش می‌رسد. مسلمانان روزهای پردردی را سپری می‌کنند. فتنه مذهب‌گرایی و تعصب نژادی، رنگ پوست زبان و قبیله دل‌ها و اذهان ما را اسیر خود کرده است.

اردوغان افزود: تمدن اسلامی توسط گروه‌های تروریستی مانند داعش، بوکو حرام، الشباب، فتو، پ. ک. ک و ی. پ. گ و به دلیل نادانی و تعصب مذهبی هدف قرار گرفته است. اگر قصد تاسیس یک جامعه امن را داریم، باید همان صمیمیت، صداقت، شعور امانت، وفاداری، محبت، احترام و رحمت پیامبر اسلام را در زندگی خود منعکس کنیم.

رجب طیب اردوغان همچنین ضمن آرزوی موفقیت برای ارتش ترکیه و مزدوران سوری موسوم به "ارتش ملی سوریه" تصریح کرد: ذات اسلام باعث می‌شود با انسان‌هایی ده‌ها هزار کیلومتر از ما فاصله دارند، همدردی کنیم.

کد خبر 462181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =