همشهری آنلاین: پژوهشگران آمریکایی برای نخستین بار پس از تقریباً بیست سال گونه جدیدی از ویروس اچ‌آی‌وی عامل بیماری ایدز را کشف کرده‌اند.

new hiv

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یواس تودی، گروهی از پژوهشگران در آزمایشگاه‌های ابوت در دانشگاه میسوری آمریکا نتایج یک بررسی در ژورنال «نشانگان‌های نقص ایمنی اکتسابی» منتشر کرده‌اند که کشف نخستین گونه جدید از اچ‌آی‌وی از سال ۲۰۰۰ تاکنون را ثابت می‌کند.

این گونه جدید اچ‌آی‌وی را در زیر نوع L در گروه M ویروس اچ‌آی‌وی- ۱ رده‌بندی کرده‌اند.

دو نوع عمده اچ‌آی‌وی وجود دارد: اچ‌آی‌وی- ۱ و اچ‌آی‌وی - ۲.

اچ‌آی‌وی- ۱ خودش دارای انواع متعددی است: گروه M اچ‌آی‌وی- ۱ که منشأ آن به جمهوری دموکراتیک کنگو بازمی‌گردد، گونه‌ای است که به همه‌گیری جهانی اچ‌آی‌وی انجامید.

نمونه‌های جدا شده زیر نوع L گروه M برای نخستین بار در سال ۱۹۸۳ در جمهوری دموکراتیک کنگو و بار دیگر در سال ۱۹۹۰ شناسایی شدند. یک نمونه سوم که در سال ۲۰۰۱ یافت شد، اساس بررسی فعلی است. اما پژوهشگران تا امسال نتوانسته بودند که توالی ژنتیکی ژنوم این ویروس را شناسایی کنند و آن را به‌عنوان زیر نوعی از اچ‌آی‌وی رده‌بندی کنند.

به گفته این پژوهشگران یافتن انواع جدید ویروس اچ‌آی‌وی مانند جستجوی سوزن در کاهدان است. آنان می‌گویند این کشف علمی می‌تواند به جلوگیری از همه‌گیری‌های جهانی جدید ویروس ایدز کمک کند.

این پژوهشگران می‌گویند شیوع احتمالی زیر نوع L ویروس اچ‌آی‌وی چندان زیاد نیست و احتمالاً گسترش چندانی پیدا نخواهد کرد. اما شناسایی اشکال جدید ویروس ایدز که در نتیجه جهش‌های ژنتیکی در طول زمان به وجود می‌آیند، مفید است. به‌خصوص درمان‌های موجود ضد ایدز باید بر ضد این گونه جدید هم مؤثر باشند.

به گفته کارشناسان کشف این گونه جدید ویروس ایدز به ما یادآوری می‌کند که باید به‌طور مداوم این ویروس در حال تغییر را تحت نظر داشته باشیم و از آخرین پیشرفت‌های فنّاورانه برای پایش تکامل آن استفاده کنیم.

کد خبر 462120

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

دیدگاه خوانندگان