همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می‌دهد برخی از کشنده‌ترین سرطان‌های پوست در سلول‌های بنیادی مسئول رنگ موها آغاز شده و به جای لایه‌های پوست، عمدتاً از فولیکول‌های مو نشات می‌گیرند.

سلول‌هاي سرطاني

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، فولیکول‌های مو، عضو پیچیده ای هستند که در لایه‌های پوست قرار دارند. سلول‌های رشدنیافته تولیدکننده رنگدانه موجب تغییرات ژنتیکی عامل سرطان می‌شوند و در مرحله دوم، در معرض سیگنال‌های طبیعی رشد مو قرار می‌گیرند.

مطالعه نشان می‌دهد برخلاف فولیکول‌های عادی و طبیعی، سلول‌های بنیادی رنگدانه سرطان‌زا از فولیکول‌ها خارج شده و موجب ایجاد ملانوماهای در اطراف پوست می‌نمایند و سپس عمق پیدا می‌کنند.

«مایومی ایتو سوزوکی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نیویورک، در این باره می‌گوید: «با تایید اینکه سلول‌های سرطان‌زا رنگدانه در فولیکول ‌ای مو خاستگاه اصلی ملانوما هستند، ما بهتر به بیولوژی این سرطان و ایده های جدید برای مقابله با آن دست خواهیم یافت.»

سلول‌های بنیادی که بالغ شده و به ملانوسیت‌ها تبدیل می‌شوند با جذب برخی از اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید که به DNA آسیب می‌رسانند از پوست محافظت می‌کنند.

کد خبر 462111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار