اینترنت عراق پس از دو روز قطع کامل، دوباره به شکل تدریجی در بغداد و دیگر شهرهای عراق وصل و شبکه‌های اجتماعی نیز رفع فیلتر شد.

اینترنت

به گزارش همشهری‌انلاین به نقل از ایرنا، امروز، پنجشنبه ۱۶ آبان، در ادامه اعتراض‌های خیابانی در بغداد و چند استان دیگر و برای چندمین بار شبکه سراسری اینترنت در عراق پس از قطعی دو روزه، دوباره وصل شد و کاربران خانگی، اداری و تلفن‌های همراه امکان استفاده از آن را پیدا کردند.  

در پی گسترش خشونت در حاشیه اعتراضات بویژه در بغداد، دولت برای بار دوم از روز سه‌شنبه ۱۴ آبان، اینترنت را در این کشور (به جز اقلیم کردستان عراق) به طور کامل قطع کرد.  

 با وصل شدن اینترنت سراسری در عراق، بیشتر شبکه‌های اجتماعی که فیلتر بود نیز رفع فیلتر شد اما فیس‌بوک پرکاربردترین شبکه اجتماعی در این کشور، همچنان فیلتر است.  

قطع اینترنت و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی با استدلال خنثی کردن طراحی برنامه‌ریزان خارج از عراق برای تداوم اعتراضات خشونت بار با هدف براندازی نظام سیاسی در عراق انجام شده‌است اما درعین حال باعث انتقاد فعالان اجتماعی و نمایندگان پارلمان نیز شده است.  

از ۱۶ مهرماه با وجود برقراری اینترنت سراسری در عراق پس از پنج روز قطعی، شبکه‌های اجتماعی در این کشور همچنان به دلیل فیلترینگ، خارج از دسترس کاربران بوده است.

اعتراضات مناطق شیعه‌نشین عراق و بغداد روز اول اکتبر (۹ مهرماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد و به اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی از سوی بخش هایی از معترضان شد و شعار براندازی از سوی بخش‌های دیگری رسید.  

باوجود آرامش چند هفته‌ای به مناسبت برگزاری مراسم میلیونی اربعین، این اعتراضات بار دیگر از ۲۵ اکتبر اما این بار با ابعاد بسیار خشونت‌آمیزی آغاز شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادات برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته های اقتصادی، صدور دستور العمل‌های مختلف نتوانسته است، آرامش را به طور کامل به کشور بازگرداند.  

برخی ناظران و مسوولان عراقی نیز باوجود اذعان به مسالمت‌آمیز و به حق بودن اعتراض‌ها و مطالبه‌های اکثر کسانی که در تظاهرات خیابانی یک ماه اخیر شرکت کرده‌اند، همچنین از وجود افراد و باندهای مسلح در داخل عراق خبر می دهند که از فضای هرج و مرج برای تسویه حساب با دیگر گروه‌ها و افراد سوء استفاده می کنند و نیز گروه‌های سازمان یافته با پشتیبانی فکری و مالی سفارتخانه‌های آمریکا و سعودی در بغداد و نیز هدایت ارتش‌های سایبری بعثی و وهابی مستقر در برخی کشورهای منطقه بویژه اردن و امارات که با افزایش  خشونت و بالابردن سقف مطالبات، دنبال براندازی هستند.  

این دور از اعتراضات اجتماعی در عراق همچنین به «تظاهرات فیسبوکی» معروف شده است چرا که عمده هماهنگی‌ها و نیز تحریک‌های برای حمله به مراکز دولتی و حزبی و اعمال خشونت با هدف براندازی از سوی ارتش‌های سایبری مستقر در خارج از عراق انجام می‌شود.

کد خبر 461998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار