اجلاس خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) در سئول با حضور شهردار این شهر افتتاح شد و چهل و پنجمین نشست هیات اجرایی اوآنا پنج‌شنبه ۱۶ آبان در سئول برگزار می‌شود.

اجلاس خیرگزاری های آسیا

به گزارش همشهری‌آنلاین،  اجلاس اتحادیه خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) در حالی عصر چهارشنبه ۱۵ آبان در سئول آغاز شد که خبرگزاری جمهوری اسلامی رایزنی‌های گسترده‌ای را برای اثرگذاری بر این اتحادیه آغاز کرده‌است.

«پارک ون سون»،  شهردار سئول در آیین گشایش این اجلاس با اشاره به قدمت این اتحادیه که در سال ۱۹۶۱ میلادی تاسیس شده است و امروز با داشتن ۴۴ عضو از ۳۵ کشور آسیایی، بزرگترین سازمان رسانه ای قاره است؛ گفت: خبرگزاری‌ها در عصر حاضر، علاوه بر تاثیری که روی افکار عمومی و عملکرد نخبگان جوامع می گذارند، نقش به‌سزایی نیز در دیپلماسی عمومی و حتی روابط میان شهرها دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا از کره جنوبی، در حاشیه آیین افتتاح اجلاس اوآنا در سئول، «سید ضیاء هاشمی»  مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)  با مدیران خبرگزاری‌های یونهاپ (کره جنوبی)، ای ای پی (استرالیا)، آنتارا (اندونزی)، برناما (مالزی)، کازینفورم (قزاقستان)، آ ک پ (کامبوج)، آر اس اس (نپال) و شماری دیگری از مدیران رسانه‌های حاضر در اجلاس درباره توسعه روابط دوجانبه و نیز گسترش همکاری‌ها در چارچوب اوآنا رایزنی کرد.

چهل و پنجمین نشست هیات اجرایی اوآنا پنج‌شنبه ۱۶ آبان در سئول برگزار خواهد شد. ایرنا یکی از ۱۳ عضو هیات اجرایی اوآنا است،  روز جمعه نیز مجمع عمومی اوآنا با حضور همه اعضا برگزار می شود اعضای مجمع درباره طرح‌های ارائه شده برای اصلاح اساسنامه اوآنا و نیز عملکرد این سازمان در سه سال آتی، رای گیری خواهند کرد.

ایرنا به عنوان یکی از اعضای باسابقه اوآنا در سال‌های اخیر برای ایفای نقش در تصمیم‌گیری‌های این سازمان منطقه‌ای، تلاش کرده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، در شهریور ۱۳۹۷، چهل و سومین نشست هیات اجرایی این سازمان را در تهران میزبانی کرد و در آن، اعضای هیات اجرایی، از ایده ریاست ایرنا بر بزرگ‌ترین اتحادیه رسانه ای آسیا و اقیانوسیه پشتیبانی کردند.

سپس در اردیبهشت ۱۳۹۸، اعضای اوآنا بار دیگر از پیشنهاد ریاست ایرنا بر این سازمان در دوره ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ استقبال کردند و این موضوع، در صورتجلسه نشست مذکور نیز ثبت شد.

دوره ریاست خبرگزاری رسمی جمهوری آذربایجان بر اوآنا پایان یافته است و این خبرگزاری، مدیریت اوآنا را به میزبان کنونی مجمع عمومی خواهد سپرد. خبرگزاری کره جنوبی (یونهاپ) تا سال ۲۰۲۲ عهده‌دار مدیریت اوآنا خواهد بود.

اتحادیه خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه، علاوه بر تشکیلات مجمع عمومی و هیات اجرایی، دارای دو کمیته است که به صورت تخصصی به موضوع‌های فنی، خبری و اخلاقی در رسانه می‌پردازد.

کد خبر 461981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار