با توجه به اینکه ۶ درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان وجود دارد و حدود ۳۰ درصد از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری کشور از جمله گونه‌های خاصی مانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، زاغ بور و گورخر ایرانی در این استان زیست می‌کنند، به همین دلیل یک پایگاه علمی جدید برای پرورش گونه نادر یوزپلنگ آسیایی در استان‌ سمنان ایجاد می‌شود.

يوزپلنگ آسيايي

به گزارش همشهری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست گفت: ایجاد پایگاه علمی برای افزایش پرورش گونه نادر یوزپلنگ آسیایی در استان‌ در برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور قرار گرفته است. «کیومرث کلانتری» اظهار کرد: پرورش و افزایش نسل گونه‌های درخطر انقراض مانند یوزپلنگ به صورت اسارت و نیمه اسارت دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: برای افزایش نسل گونه نادر گوزن زرد ایرانی نیز در استان سمنان برنامه داریم. کلانتری بیان کرد: انتقال و تکثیر گونه نادر گورخر در پارک ملی کویر گرمسار استان سمنان تجربه‌ای موفق بود و اکنون یک کره در این منطقه متولد شده است. کلانتری بیان کرد: ۹ گورخر از پارک ملی توران در شهرستان شاهرود و استان یزد به پارک ملی کویر گرمسار منتقل شد که اکنون این گونه نادر با محیط سازگار شده و زاد ولد کرده است.

وی با بیان اینکه پارک ملی کویر گرمسار زیستگاه خوب برای تکثیر و رهاسازی گور خر است، اضافه کرد: پایگاه علمی جدید پرورش گورخر در این منطقه به زودی ایجاد می‌شود. معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست کشور اظهار کرد: پایگاه علمی و کارشناسی برگرفته از تجربه موفق دنیا که دارای خطرپذیری کم باشد در پارک ملی گرمسار ایجاد می‌شود و اکنون پایگاه علمی طراحی شده و در مراحل پایانی قرار دارد. پارک ملی کویر یکی از بزرگ ‌ترین و قدیمی‌ترین مناطق حفاظت‌ شده ایران است که بیشتر وسعت آن در شهرستان گرمسار و بخش ‌های کوچکی هم در استان‌های تهران، قم و اصفهان واقع شده است.

کد خبر 461268

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =