همشهری آنلاین: رئیس سازمان امور مالیاتی از وجود ۳۰۰ هزار ایرانی با درآمد بیش از یک میلیارد تومان در سال گذشته خبر داد که بیش از نیمی از این میلیاردرها پرونده مالیاتی ندارند.

اسكناس ايراني

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امیدعلی پارسا در گفتگو با رادیو با اشاره به ناچیز بودن درآمد مالیاتی از اشخاص حقیقی و حقوقی گفت: طبق آمار سازمان برنامه و بودجه بالای ۶۰ تا ۷۰ هزار پروژه نیمه‌کاره در کشور هست و دولت برای تکمیل این پروژه‌ها، توسعه آبادانی، ارائه خدمات مناسب، ایجاد رفاه عمومی، اشتغال و موارد دیگر نیاز به منابع دارد. متاسفانه منابعی که از محل وصول مالیات به دولت می‌رسد بسیار کم و دلیل آن معافیت‌ها، فرارها و تعداد کم پایه‌های مالیاتی است.

وی با تاکید بر لزوم مبارزه جدی با پدیده فرار مالیاتی و تجدید نظر در پایه و معافیت‌های مالیاتی افزود: اعلام خبری مبنی بر اینکه نیمی از میلیاردرهای ایران مالیات نمی‌دهند، دیگر برآورد و تخمین نیست بلکه یک حقیقت مسلم است. بانک مرکزی و سیستم بانکی تراکنش‌های تمامی مودیان را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌دهد اما تمرکز سازمان در حال حاضر بر گردش مالی بالای پنج میلیارد تومان یا درآمد مشمول مالیات از یک میلیارد تومان به بالا معطوف شده است.

رئیس دستگاه مالیاتی گفت: غیر از سازمان مالیاتی هر دستگاهی اعم از شهرداری‌ها، ثبت اسناد و املاک، ثبت احوال، راه و شهرسازی و... هر اطلاعاتی درباره اشخاص دارند باید بدون شک، تاخیر و تعلل در اختیار این سازمان قرار دهند. آمار دریافتی مربوط به سال گذشته از سیستم بانکی نشان می‌دهد ۳۰۰ هزار نفر بیش از یک میلیارد تومان درآمد مشمول مالیات دارند اما ۵۲ درصد این میلیاردرها به هیچ وجه پرونده مالیاتی ندارند.

پارسایی افزود: اکنون سازمان مالیاتی با این ریزداده‌هایی که در اختیار دارد فرآیند شناسایی و وصول مالیات از میلیاردرهای دارای فرار مالیاتی و بدون پرونده مالیاتی را به شدت آغاز کرده است. ثروتمندان باید به اندازه سهم خود از جامعه و درآمدهایی که وصول می‌کنند و مصرف دارند، حقوق حقه مردم را به معنای واقعی پرداخت کنند.

کد خبر 460873

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =