همشهری آنلاین: آیت‌الله سیستانی در بیانه‌ای با هشدار به طرف‌های منازعات اخیر عراق مبنی بر سوق دادن کشور به هرج و مرج نقطه نظرات خود در خصوص وضعیت کنونی را بر شمرد.

شیخ عبدالمهدی الکربلایی

به گزارش ایرنا، شیخ عبدالمهدی الکربلایی نماینده مرجعیت عالی عراق در خطبه‌های دوم نمازجمعه شهر مقدس کربلا که از آن بعنوان خطبه مرجعیت یاد می‌شود، با قرائت بیانیه‌ای از سوی دفتر آیت الله سیستانی، با اشاره به اعتراضات جاری در عراق علیه فساد و ناکارآمدی، از تظاهرکنندگان و نیروهای  امنیتی خواست به چارچوب مسالمت آمیز اعتراضات پایبند باشند و آن را به بکارگیری خشونت و شورش و تخریب نکشانند.  

مرجعیت عالی عراق تاکید به تظاهرکنندگان توصیه کرد که از نزدیک شدن و هر گونه دست اندازی به نیروهای امنیتی خودداری کنند و همچنین بر حرمت تخریب اموال عمومی و خصوصی تاکید  و خواستار آن شد که ساختمانهای دولتی و یا خصوصی و یا هر مورد دیگری را مورد تعرض قرار ندهند.  

بیانیه افزود: تعدی به نیروهای امنیتی و پلیس از طریق پرتاپ سنگ یا بطری‌های آتش زا یا هر چیز دیگر و آسیب زدن به اموال عمومی و خصوصی از طریق به آتش کشیدن یا غارت و تخریب آن هیچ مجوز شرعی و قانونی ندارد و با مسالمت آمیز بودن تظاهرات نیز مغایرت دارد و معترضان را از تحقق خواسته های مشروعشان دور می‌کند و همچنین متخلفان را تحت پیگیرد قرار می دهد.  

در بیانیه دفتر آیت الله سیستانی آمده است: به نیروهای امنیتی نیز یادآوری می‌شویم که تظاهرات مسالمت آمیز که برهم زننده نظم عمومی نباشد، در قانون اساسی تضمین شده است  و آنها باید حفاظت کامل  از تظاهرکنندگان را در خیابان‌ها و میادینی که به این منظور تعیین شده، داشته باشند و از درگیر شدن با معترضان خودداری کنند.  

مرجعیت عالی عراق  اضافه کرد: نیروهای امنیتی باید در عین این که وظایف خود را در چارچوب قانون و حفظ نظم و اجازه ندادن به هرج و مرج و تعدی به اموال عمومی و خصوصی انجام می‌دهند، بالاترین درجه صبر و بردباری را نیز داشته باشند.  

بیانیه تاکید آورده  است که مرجعیت عالی عراق بر ضرورت مسالمت آمیز بودن تظاهرات‌های اعتراضی و دور ماندن آن از خشونت تاکید دارد و این امر نه فقط از بابت آسیب نرسیدن به فرزندان ما در میان معترضان و نیروهای امنیتی است بلکه بخاطر تاکید ویژه مرجعیت بر آینده کشور است.  

مرجعیت عالی عراق تاکید کرده است که عراق از پیچیدگی‌های بسیاری رنج می برد و این نگرانی وجود دارد که به دامن خشونت و خشونت‌های متقابل بیفتد و دچار هرج و مرج و ویرانی شود و به این وسیله زمینه را برای دخالت‌های خارجی بیشتر فراهم کند و کشور را به میدانی برای تسویه حساب‌های نیروهای بین‌المللی و منطقه تبدیل نماید و مانند برخی دیگر از کشورها، عراق را دچار آینده نامعلومی نماید که امکان رهایی از تبعات آن حتی پس از سالهای طولانی نیافته‌اند.  

آیت الله سیستانی با اشاره به این که اصلاح واقعی و تغییر مطلوب در اداره کشور باید از روش‌های مسالمت آمیز صورت بگیرد تاکید کرد که این امر در صورت وحدت عراقی ها و یکپارچگی آنان و جمع شدن حول اهدافی مشخص، کاملا قابل تحقق خواهد بود.  

بیانیه افزود: اصلاحات بسیاری هست که عراقی‌ها روی آن اتفاق نظر دارند و همواره آن را خواسته‌اند که از مهمترین آنها مبارزه با فساد و استفاده از سازوکارهای شفاف و محکم برای پیگرد مفسدان و بازگرداندن اموال عمومی و همچنین رعایت عدالت اجتماعی در توزیع ثروت‌های کشور است.  

بنا به تاکید بیانیه، این امور از طریق اصلاح یا لغو برخی قوانین که امتیازات ویژه‌ای را به مسوولان عالیرتبه و نمایندگان پارلمان و گروه‌های خاص و از جیب فرزندان این ملت می ‌دهد، امکان پذیر است که باید در این زمینه ضوابط عادلانه برای استخدام دولتی بدور از سهمیه بندی‌ها و وابستگی‌ها، وضع شود.  

انحصار سلاح در دست دولت و ایستادگی قاطعانه در برابر دخالت‌های خارجی در امور کشور، وضع قوانین منصفانه برای انتخابات که بتواند اعتماد شهروندان به پروسه انتخابات را دوباره جلب و آنها را به مشارکت در آن ترغیب کند، از دیگر محورهای مورد تاکید بیانیه دفتر مرجعیت عالی عراق در این بخش است.  

بیانیه دفتر آیت الله سیستانی بار دیگر به تظاهرکنندگان توصیه کرده است خشم خود را در برابر اوضاع نابسامان و گسترش فساد و نبود عدالت اجتماعی کنترل کنند تا منجر به ارتکاب حرام در مقابله با نیروهای امنیتی و یا اموال عمومی و خصوصی نشود.  

وی خطاب به تظاهرکنندگان افزوده است: نیروهای امنیتی (به مثابه) پدران، برادران و فرزندان شما هستند که بسیاری از آنها در مبارزه کشور با تروریست های داعش و دیگر بدخواهان کشور، مشارکت داشتند و امروز نیز وظیفه حفظ نظم عمومی را بر عهده دارند بنابر این شایسته آن است که از شما جز رفتار محترمانه و قدردانی نبینند. شما نباید به تعدادی افراد مغرض اجازه نفوذ در میان خود بدهیم تا از تظاهرات شما سوء استفاده و از آن برای حمله به این عزیزان یا تاسیسات دولتی و خصوصی بهره برداری کنند.  

بیانیه به نیروهای امنیتی هم توصیه کرده است که فراموش نکنند، تظاهرکنندگان، (به مثابه) پدران،  برادران و فرزندان آنها هستند و به خیابان‌ها آمده‌اند تا حق خود در داشتن زندگی با کرامت و آینده‌ای شایسته برای کشورشان و ملتشان را مطالبه کنند بنابر این در برخورد با آنها نباید جز با لطافت و نرمش اقدام کنند.  

در بخش پایانی بیانیه مرجعیت عالی عراق نیز تاکید شده است که گزارش کمیته تحقیق دولت درباره حوادث خشونت بار چند هفته پیش در جریان اعتراضات خیابانی بغداد و هفت استان دیگر، هدف مورد نظر خود را نتوانست محقق کند و خیلی از  واقعیت ها و رویدادها را به صورت روشن برای افکار عمومی توضیح نداد.  

بیانیه افزود: اکنون ضروری است که یک کمیته قضایی مستقل برای پیگیری این موضوع تشکیل شود و نتایج تحقیقات خود را کاملا حرفه ای و شفاف به اطلاع افکار عمومی برساند.  

دفتر آیت الله سیستانی در پایان بیانیه از خداوند مسالت کرده است که عراق و ملتش را از شر اشرار و مکر دشمنان مصون دارد.  

بیانیه مهم و تاریخی مرجعیت عالی عراق درحالی امروز صادر شد که فراخوان هایی مبنی بر آغاز دوباره اعتراضات خیابانی در بغداد و چند شهر دیگر از عصر امروز، در شبکه های مجازی منتشر شد و گروهی نیز از دیشب و بویژه سحرگاه امروز به پیشواز آن رفته و  پس از تجمع در میدان تحریر بغداد یک بار نیز با عبور از پل جمهوری توانستند موانع را کنار  زده و وارد منطقه سبز شوند.  

تلاش و اصرار چندباره عده ای از تظاهرکنندگان برای ورود مجدد به منطقه سبز با اقدام ماموران امنیتی بی نتیجه ماند و آنان بارها با شلیک گاز اشک آور و گلوله های صوتی، معترضان را از اطراف دروازه اصلی این منطقه دور کردند.  

گزارش میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد از ساعتی پیش آرامش بر منطقه میدان تحریر، خیابان های اطراف و همچنین پل جمهوری و دروازه منطقه سبز حاکم شده است با این حال صدای پراکنده شلیک گاز اشک آور شنیده می شود و این در حالی است که چیزی تا موعد اعلام شده برای آغاز تظاهرات معروف به اعتراضات ۲۵ اکتبر باقی نمانده است.

در همین حال عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز پس از نیمه شب دیشب در نقطی تلویزیونی مجموعه ای از اصلاحات سیاسی و اقتصادی از جمله اصلاح قانون اساسی و قانون انتخابات را وعده داد، امری که مورد استقبال بسیاری از ناظران قرار گرفت.  

کد خبر 460313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار