همشهری آنلاین: وزیر کشور گفت: بیش از ۸۵ درصد انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود که با این اقدام ۹۰ درصد از تخلفات انتخاباتی به صفر می‌رسد.

عبدالرضا رحمانی فضلی

به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی ظهر پنجشنبه در حاشیه اختتامیه همایش استانداران سراسر کشور در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: مهمترین قسمت انتخابات احراز هویت است و بیشترین تخلفات در این بخش رخ می‌دهد از این رو با شورای نگهبان به توافق رسیدیم که از سیستم الکترونیکی برای این بخش استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین به توافق اولیه رسیده‌ایم که اخذ و شمارش آراء در ۱۴۰ شهر نیز الکترونیکی باشد.

وزیر کشور گفت: تمام برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری انتخاباتی امن، سالم و با شکوه صورت گرفته است و قانون محور و ملاک خواهد بود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه هماهنگ کردن دستگاه‌های مختلف در برگزاری انتخابات از وظایف وزرات کشور و استانداران است، افزود: استانداران نقش مهمی در برگزاری انتخابات امن و سالم دارند لذا در همایش استانداران در مشهد نکات لازم در این خصوص مورد بحث قرار گرفت.

  • پول‌های نامشخص برای انتخابات مساله‌ساز است

وزیر کشور در خصوص ورود پول‌های کثیف به عرصه انتخابات نیز گفت: پول با هر منشا نامعلوم و نامشخصی که وارد انتخابات و هر جریان سیاسی شود، می‌تواند مشکل ایجاد کند.

رحمانی فضلی افزود: برای جلوگیری از این مهم لایحه‌ای توسط دولت و وزارت کشور تهیه و به مجلس ارسال شده است که بر اساس آن هر فردی که در انتخابات نامزد می‌شود باید صورت مالی داشته و منابع، محل و مسیر درآمدش مشخص باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر قانون خاصی برای مقابله با ورود پول‌های نامشخص به عرصه انتخابات نداریم اما این به معنای بسته بودن دست در حوزه نظارت نیست و هر گروه و حزبی گزارشی از ورود پول‌هایی با منشا نامشخص و منابع نامناسب در انتخابات ارائه دهند در محاکم بدان رسیدگی می‌شود.

وی اضافه کرد: قانون را در مقوله انتخابات قانون اجرا می‌کنیم و با شورای نگهبان هم همکاری جدی داریم و بنا بر این است که از هیچ محلی در هیچ مرحله‌ای حقی از کسی ضایع نشود از این رو شخصا شکایات را پیگیری می‌کنم.

کد خبر 460251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =