همشهری آنلاین: وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه صنعت شیلات ایران پس از انقلاب اسلامی رشد فزاینده‌ای داشته است، از رشد ۴۰ برابری تولید آبزیان در ایران خبر داد.

محمود حجتي

به گزارش ایسنا، محمود حجتی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از چهارمین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته با اعلام این مطلب، افزود: در ابتدای انقلاب اسلامی کل محصولات شیلاتی کشور از منابع دریایی شمال و جنوب و پرورش آبزیان حدود ۳۰ هزار تن بود در حالی که این میزان تولید در سال ۹۷ به بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن افزایش یافته و رشدی ۴۰ برابری داشته است که افتخار یزرگی برای کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: این افزایش تولید در حالی حاصل شده است که در کشور کمبود منابع آبی به ویژه آب شیرین وجود دارد اما با سرمایه‌گذاری، استفاده از ابزار و تکنولوژی‌های نوین و آشنایی با متدهای روز دنیا در این صنعت شاهد رشد بالایی هستیم.

حجتی با اشاره به این که ایران اولین تولیدکننده ماهی قزل‌آلای پرورشی در جهان است، اذعان کرد: البته کشورهای دیگری هم هستند که ماهی قزل‌آلای بیشتری نسبت به ایران دارند اما در آب‌های طبیعی و رودخانه صید می‌کنند و ما در نوع پرورشی آن رتبه نخست را داریم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ایران صادرکننده محصولات شیلاتی اعم از صید دریایی و پرورشی است، خاطرنشان کرد: حدود ۸۰ درصد صادرات آبزیان کشور به شرق دور و اروپای غربی بوده و اخیرا هم در زمینه قزل آلا به کشورهای شمالی ایران به خصوص روسیه صادرات داشته‌ایم.

وی ادامه داد: این صنعت اقبال خوبی هم در سطح کشور داشته و سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در این زمینه فعال هستند.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به این که ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای پرورش ماهی در دریاها وجود دارد که بسیار بیشتر از میزانی است که ما در حال حاضر تولید می‌کنیم، تصریح کرد: در این زمینه مطالعات گسترده‌ای انجام و ظرفیت تولید یک میلیون تن پرورش ماهی در دریا پیش‌بینی شده است که مجوزهای زیست‌محیطی آن گرفته شده و در برخی مناطق مانند سواحل مکران به دنبال صدور موافقت‌نامه‌های اصولی‌ بی‌نام هستیم که تمام مراحل اداری را پشت سرگذاشته باشد و سرمایه‌گذار و کار آفرین رجوع‌کننده بتواند به راحتی مجوز بگیرد.

حجتی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با صدور این مجوزها، پرورش ماهی در دریا را به تدریج در تمام سواحل کشور توسعه دهیم و با حضور کارآفرینان این نوع پرورش ماهی را که در اشتغالزایی، ایجاد سالم‌ترین و بهداشتی‌ترین پروتئین مورد نیاز بدن، تامین غذای کشور، ایجاد ارزش‌افزوده و توسعه بازار صادراتی موثر است به حداکثر ظرفیت تولید برسانیم.

وی با تاکید بر شکوفایی صنعت شیلات و آبزی‌پروری، خاطرنشان کرد: در زمینه شیلات به شکوفایی خوبی رسیده‌ایم و در این نمایشگاه هم استقبال خوبی از جانب تولیدکنندگان شده و شرکت‌های دانش‌بنیان که در تولید بومی برخی قطعات، مخصوصا قطعات مرتبط با پرورش ماهی در دریا فعال هستند، ابزارآلاتی مانند براکت یا پایه قفس که فنی و پیچیده‌تر بود را به مرحله آنالیز مواد، ‌ کیفیت و افزودنی‌‍های آن رسانده‌اند و در مرحله تهیه قالب هستند.  

وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که بتوانیم به تدریج در زنجیره محصولات شیلاتی و ابزار و ادوات آن، با کمک بخش صنعت به خودکفایی برسیم.

کد خبر 460243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار