همشهری آنلاین: مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران می‌گوید: به دلیل تداخلی که در انجام برخی کارها داشتیم، نتوانستیم در نیمه نخست امسال اقدامات مورد نیاز برای ساماندهی و تجهیز خانه نیما یوشیج را به نتیجه برسانیم.

فتتاح خانه نیما

به گزارش ایسنا؛ برزین ضرغامی، با بیان این‌که بعد از خرید و تحویل گرفتن خانه نیما یوشیج از مالک قبلی، قصد داشتند در صورت امکان قدری زمان افتتاح خانه را جلو بیندازند، تا دوستداران شعر و ادب و علاقه‌مندان نیما را خوشحال کنند، ادامه می‌دهد: به دلیل تداخل در برخی از پروژه‌ها، مانند افتتاح خانه‌ تاریخی «مینایی» به عنوان موزه «ولی‌عصر (عج)» و خانه‌موزه معماری «لرزاده» که تصمیم بر افتتاح آن‌ها در هفته تهران بود، فرصت برای تهیه‌ ساماندهی خانه نیما فراهم نشد، بنابراین تلاش می‌کنیم خانه نیما را با کاربری فرهنگی مناسب تا پایان سال آماده کنیم.

او توضیح می‌دهد: از سال‌ها قبل صحبت بر سر خرید خانه نیما بود، اما هیچ اراده‌ای برای وارد شدن به این‌کار و تمام کردن آن وجود نداشت، تا نهایتا با حضور شهردار تهران شرایط برای خرید خانه مهیا شد و نهایتا دستورها برای این خریداری صادر شدند و موفق به خرید خانه و تحویل گرفتن آن شدیم و خوشحالیم که این کار انجام شد.

ضرغامی با تاکید بر این‌که حتما در آینده‌ای نزدیک این خانه به فضای فرهنگی تبدیل می‌شود، می‌گوید: تا کنون سعی کرده‌ایم فضای ناامن را از خانه دور کنیم و برخی اقدامات اولیه و اضطراری دیگر انجام شده‌اند. از سوی دیگر هرچند ساماندهی و مرمت خانه تا کنون انجام نشده است، اما در صحبت با مشاورانِ طرح، اقداماتی در دست انجام است و کاربری آن نیز حتما مرتبط با همان حوزه شعر و ادب و تخصص نیما خواهد بود.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران همچنین با اشاره به این‌که طرحِ خانه تهیه شده، اما هنوز نهایی نشده است، بیان می‌کند: محتوای اولیه‌ طرح تهیه شده و تیم‌های مشاور روی آن کار می‌کنند، تا بحث‌های محتوایی نیز آماده باشد.

او اما از دیگر دلایل عقب افتادن انجام کارها برای ساماندهی و افتتاح خانه نیما را حفظ ساختار خانه و لزوم مقاوم‌سازی این بنای تاریخی می‌داند که در طول شش ماه گذشته امکان انجام آن وجود نداشته است.

او همچنین از هماهنگی کامل سازمان زیباسازی شهر تهران وابسته به شهرداری تهران با وزارت میراث فرهنگی برای حفاظت از خانه و حفظ ساختار این بنای تاریخی خبر می‌دهد و می‌گوید: قطعا قبل از آغاز اجرای طرح، آن را با میراث فرهنگی و قوانین آن‌ تطبیق ‌می‌دهیم و بدون نظر آن‌ها کاری انجام نمی‌دهیم.

ضرغامی درباره درخواست برای ایجاد محور ادبیات معاصر در منطقه دزاشیب به واسطه‌ قرارگیری خانه‌ «سیمین دانشور و جلال آل‌احمد» در نزدیکی خانه «نیما یوشیج»، اظهار می‌کند:  این اتفاق یک فرصت است که باید از آن استفاده کرد، حتی با هدف معرفی خود منطقه. اگر این کار انجام شود به دلیل این موقعیت جغرافیایی عالی، یک فضای فرهنگی و یک ناحیه فرهنگی مناسب ایجاد می‌شود.

کد خبر 460128

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار