همشهری آنلاین: حزب حاکم اسپانیا سعی می‌کند مقبره ژنرال فرانکو را که در قبرستان دره مرگ در مادرید قرار دارد را خراب کرده و او را به قبرستانی در حومه مادرید موسوم به پاردو انتقال دهد.

مقبره فرانكو

به گزارش یورونیوز، حزب سوسیالیست اسپانیا پس از نزدیک به یک سال تلاش، سرانجام موفق شد قانون جابجایی قبر فرانکو، دیکتاتور پیشین این کشور را اجرایی کند.

در حال حاضر مقبره باشکوه فرانکو در ۵۰ کیلومتری شمال مادرید قراردارد. جمهوری خواهان و مخالفان دیکتاتور مشهور اسپانیا که عامل کشتار صدها هزار نفر در جنگ داخلی و مهاجرت میلیون ها اسپانیایی بود امیدوارند با ویرانی مقبره فرانکو، دیگر اسپانیا رسما میزبان احزاب فاشیست در مکانی لوکس و باشکوه نباشد. ژنرال فرانکو تنها دیکتاتور قرن بیستم است که هم چنان در اروپا مقبره ای دارد که محل زیارت هواداران ملی گرا و فاشیست اغلب اسپانیایی است.

اجرای قانون نبش قبر فرانکو در ماه های اخیر بدلیل شکایت خانواده وی به تعویق افتاد. سرانجام ۲۵ سپتامبر گذشته دادگاه اسپانیا با رد شکایت خانواده دیکتاتور سابق، قانون مورد تصویب پارلمان اسپانیا را اجرایی کرد و دوشنبه ۲۱ اکتبر دولت تصمیم به نبش قبر فرانکو گرفت.

پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا، چه در مقام نماینده پارلمان و چه در راس قدرت همواره تلاش کرده است تا مقبره دیکتاتور را نابود کند. در جریان شکایت خانواده فرانکو از تصمیم پارلمان بر نبش قبر، ابتدا کلیسای اسپانیا از این شکایت حمایت کرد اما سرانجام کاردینال اعظم اسپانیا اعلام کرد که کلیسا مانع از اجرای این تصمیم نخواهدشد.

ژنرال فرانکو، در سال ۱۹۷۵ در مقبره ای که خود دستور ساخت آنرا داده بود، دفن شد. مشکل اصلی مخالفان دیکتاتور اسپانیا این است که او در کنار جمعی از قربانیان جمهوریخواه جنگ داخلی اسپانیا به خاک سپرده شده است. قربانیانی که بدلیل مبارزه با فرانکو کشته شدند. ژنرال فرانکو بین سال های ۱۹۳۹ تا پیش از مرگ، ۱۹۷۵، رهبر اسپانیا بود.

کد خبر 459772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =