همشهری آنلاین: بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا قصد دارد تا توافقی را که در آخرین دقایق مذاکرات او با اتحادیه اروپا حاصل شده روز شنبه در نشست فوق‌العاده پارلمان بریتانیا به رای بگذارد.

پارلمان انگليس

این نشست در حالی برگزار خواهد شد که مخالفان آقای جانسون می‌گویند مانع از تصویب آن خواهند شد.

سه سال پس از برگزاری همه‌پرسی برگزیت که در چهارچوب آن ۵۲ درصد از شهروندان بریتانیا موافقت خود را با خروج کشورشان از این اتحادیه اعلام کردند، هنوز آیندۀ روابط لندن‌-بروکسل روشن نیست و آقای جانسون امیدوار است بتواند با پیروزی در نشست امروز پارلمان، گام‌هایی روشن‌تر در مسیر این جدایی بردارد.

با این وجود همچنان این نگرانی وجود دارد که با توافق آقای جانسون که تنها دو روز پیش حاصل شده نیز همان رفتاری شود که پیش‌تر با توافق ترزا می و بروکسل شده است.

اولیویه لتوین، عضو پیشین حزب محافظه‌کار بریتانیا که توسط آقای جانسون از این حزب اخراج شد، پیشنهاد کرده است که رای گیری برای تایید این توافق، تا زمانی که تمامی قوانین لازم برای اجرای آن در پارلمان تصویب نشده، به تعویق بیفتد.

قرار است این پیشنهاد، در پایان بحث‌های روز شنبه به رای گذاشته شود و چنانچه تصویب شود، توافق‌نامۀ آقای جانسون به رای گذاشته نخواهد شد و اتخاذ هر تصمیمی درباره آن تا روز دوشنبه به تعویق خواهد افتاد. به این ترتیب بار دیگر سرنوشت برگزیت در ابهام فرو خواهد رفت.

این پیشنهاد آقای لتوین که با هدف جلوگیری از خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا مطرح شده، در واقع آقای جانسون را مجبور به تاخیر در اجرای برگزیت می‌کند آنهم تا زمانی که همۀ قوانین مورد نیاز برای این خروج، پروسۀ چند مرحله‌ایِ تصویب قوانین در پارلمان این کشور را پشت سر بگذارد.

قانونی که پیش‌تر توسط مخالفان آقای جانسون به تصویب رسیده است، او را موظف می‌کند تا از اتحادیه اروپا بخواهد اجرای برگزیت را تا ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی به تاخیر بنیدازد.

کد خبر 459464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار