همشهری‌آنلاین: بیروت پایتخت لبنان شاهد اعتراض مردم به وضعیت نابسامان اقتصادی و معیشتی بود و شماری از معترضان به سمت ساختمان پارلمان حرکت کرده و شعار انقلاب سردادند.

اعتراض مردمی در لبنان

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی لبنان "ان. ان. ای" عده زیادی از تظاهرات‌کنندگان به سمت خیابان "الحمراء" در قلب بیروت رفتند و شعار "مردم سرنگونی نظام را خواستارند، انقلاب، انقلاب" سر دادند.

تظاهرات اخیر در بیروت و سایر شهرهای لبنان در اعتراض به مالیات و اوضاع نابسامان معیشتی و اقتصادی برپا شده است.

تعدادی از جوانان نیز در منطقه "الاوزاعی" در مسیر فرودگاه بین‌المللی بیروت با به آتش کشیدن لاستیک‌ها  این مسیر را مسدود کردند.

تیراندازی هوایی از سوی همراهان یک وزیر لبنانی

"اکرم شهیب"، وزیر آموزش لبنان در یکی از خیابان‌های بیروت حضور یافته بود، در این میان محافظ‌اش با تیراندازی هوایی، به سمت تظاهرکنندگان حرکت کرده و یکی از آنان را با خودرو زیر گرفت. این اقدام خشم شدید تظاهرات‌کنندگان را به دنبال داشت.

این وزیر لبنانی در این خصوص گفت: خودرو ما در حال عبور از یکی از خیابان‌های بیروت به دلیل ازدحام تظاهرات‌کنندگان متوقف شد و از آنجا که خانواده همراهم بود، از خودرو پیاده شدم تا با معترضان صحبت کرده و آنان را آرام کنم اما برخی از آنان شیشه‌های ماشینم و خودرو نیروهای انتظامی و امنیت داخلی که همراهم بودند را شکستند و در ادامه این وضعیت یک نوجوان از ناحیه سر آسیب دیده و به بیمارستان منتقل شد.

او تاکید کرد، عامل تیراندازی از بین نیروهای امنیتی همراهش را تحویل خواهد داد.

در یکی از خیابان‌های بیروت نیز تظاهرات‌کنندگان با نشستن بر روی زمین اعلام کردند در اعتراض به مالیات تحصن خواهند کرد.  

حضور نیروهای ضد شورش نیز در خیابان های بیروت

مسیر فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری بیروت به سمت مرکز این شهر از دو طرف مسدود شد و تعدادی از تظاهرات‌کنندگان نیز جاده ساحلی به سمت بیروت را مسدود کردند.

نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ازدحام، خودروها را به راه‌های فرعی هدایت کردند.

ورودی جنوبی شهر بعلبک واقع در شرق لبنان نیز توسط تظاهرکنندگان مسدود شد.

در طرابلس واقع در شمال لبنان نیز تظاهرات‌کنندگان با به آتش کشیدن لاستیک راه‌های منتهی به میدان "النور" در مرکز این استان را مسدود کردند.

در نبطیه واقع در جنوب لبنان نیز تظاهرات مشابهی برپا شد.

خبرهای رسیده از شهر صور واقع در جنوب لبنان حاکی از برخی درگیری‌ها بین تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی است.

هشدار نماینده پارلمان لبنان؛ مردم گرسنه هستند

حسن فضل الله از نمایندگان فراکسیون "وفاداری به مقاومت" در پارلمان لبنان، تظاهرات جاری را خودجوش برشمرد و گفت: مردم گرسنه هستند، باید از تصمیماتی که موجب می‌شود بیش از پیش تحت فشار قرارگیرند، صرف نظر کرد.

بیروت و چند شهر دیگر لبنان از جمله طرابلس در شمال و صیدا در جنوب، یکشنبه دو هفته پیش نیز صحنه تظاهرات اعتراض‌آمیز بودند.

فراخوان تظاهرات یکشنبه گذشته با استقبال سرد مردم پایتخت روبه رو شد.

هیات وزیران لبنان تشکیل جلسه می‌دهد

در پی تظاهرات لبنانی‌ها در بیروت پایتخت این کشور و برخی شهرهای دیگر، هیات وزیران جمعه ۲۶ مهر در کاخ ریاست‌جمهوری تشکیل جلسه می‌دهد.

میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان در پی تظاهرات اعتراض‌آمیز شامگاه پنجشنبه ۲۵ مهر، در تماس با "سعد حریری"، نخست‌وزیر این کشور تحولات اخیر را بررسی کرد و قرار شد فردا هیات وزیران در کاخ بعبدا تشکیل جلسه دهد.

کد خبر 459349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =