همشهری آنلاین: کلامیدیا با نام علمی کلامیدیا تراکوماتیس نوعی باکتری است که به آسانی حین رابطه جنسی منتقل می‌شود.

chlamydia

کلامیدیا از شایع‌ترین‌ بیماری‌های آمیزشی است و بسیاری از افراد دچار این عفونت از ابتلای خود به آن بی‌خبرند.

گرچه برخی از افراد دچار این عفونت ممکن است متوجه ترشحات غیر معمول از اندام‌های تناسلی‌شان یا درد هنگام ادرار کردن شوند، بسیاری از افراد هیچ علامتی ندارند.

عفونت کلامیدیا ممکن است یک بیماری خاموش باشد، اما می‌تواند پیامدهای وخیمی ایجاد کند. اگر عفونت کلامیدیا درمان نشود، ممکن است به بیماری التهابی لگن در زنان منتهی شود که یکی از علل عمده ناباروری زنان است.

کلامیدیا در مردان ممکن است باعث عارضه «اپی‌دیدیمیت» شود که به صورت تورمی دردناک در اطراف بیضه بروز می‌کند و می‌تواند توانایی باروری در مردان را کاهش دهد.

عفونت کلامیدیا در زنان باردار هنگام زایمان به نوزادانشان منتقل می‌شود و نوزادانی که به این طریق آلوده شده‌اند،‌ ممکن است در چند هفته اول زندگی دچار عفونت چشم و ریه با این میکروب شوند. خوشبختانه عفونت کلامیدیا به راحتی با درمان آنتی‌بیوتیکی قابل‌درمان است و می‌توان به این طریق از عوارض آن جلوگیری کرد.

اگر احتمال می‌دهید دچار این عفونت شده باشید، بابد برای تشخیص و درمان به پزشکتان مراجعه کنید. حتی اگر علائمی از عفونت کلامیدیا نداشته باشید، یک آزمایش ساده می‌تواند این میکروب را شناسایی کند.

نکته مهم این است که هم فرد دچار عفونت و هم همسرش باید همزمان درمان شوند تا از انتقال دوباره عفونت جلوگیری شود.

همچنین در زنانی که دچار عفونت کلامیدیا تشخیص داده شده‌اند، بهتر است ۳ ماه پس از اتمام دوره درمان آزمایش دوباره از لحاظ عفونت انجام شود تا اطمینان حاصل شود که عفونت مجدد رخ نداده است.

کد خبر 459246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =