مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۷
۰ نفر

راضیه شعبانی-  البرز- خبرنگار: این روزها همواره اخبار موفقیت‌ها و افتخارآفرینی‌های بین‌المللی ورزشکارانی را می‌شنویم که به قول معروف، حتی سن آنها دورقمی هم نشده است، اما با این وجود اگر نگاهی به چند دهه قبل بیندازیم.

دغدغه‌های یک موسپیدکرده تکواندو

متوجه خواهیم شد که چنین اتفاق‌هایی برای نسل‌های گذشته از شور و هیجان کمتری برخوردار بوده است تا جایی که «سعید زروانی» ٥٦ ساله، ورزشکار و داور ممتاز رشته تکواندو، از تغییرات چشمگیر، اما امکانات فرسوده در البرز صحبت می‌کند. گفت‌وگوی همشهری را با وی می‌خوانید.

  • چطور وارد رشته تکواندو شدید؟

در سنین جوانی ما، خیلی توجه به ورزش و فعالیت حرفه‌ای در ورزش مطرح نبود، اما با این حال من علاقه بسیاری به ورزش داشتم و همواره انگیزه بسیاری برای انجام فعالیت‌های ورزشی آن هم به صورت حرفه‌ای داشتم تا این‌که در سن ١٤ سالگی وارد این رشته شدم و با فردی به نام «مجتبی نظم‌ده» به عنوان مربی و استاد در این رشته آشنا شده و به صورت حرفه‌ای این ورزش را آغاز کرده و آن را ادامه دادم. به مرور زمان نیز به داوری مسابقات تکواندو علاقه‌مند شدم و پس از گذراندن دوره‌های مرتبط استانی، کشوری و حتی جهانی با داوری توانستم قضاوت برخی مسابقات را برعهده گیرم و عنوان داور ممتاز را کسب کنم.

  • دستمزد داوران برای تامین زندگی آنها کافی است؟

متاسفانه بحثی که اکنون برای داوری‌ها مطرح می‌شود میزان دستمزد نیست، بلکه تعداد بالای داوران است، چراکه با وجود این تعداد امکان دارد هر یک از آنها تنها دوبار در ماه در مسابقات داوری کنند.

  • به عنوان یک مربی و داور چه دغدغه‌هایی دارید؟

متاسفانه نبود مکانی دائمی برای تمرین ورزشکاران یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها در این رشته به شمار می‌رود، چراکه وقتی مکان مناسب و دائمی وجود نداشته باشد، فرصت مناسبی برای آموزش و تربیت ورزشکاران به‌ویژه استعدادها، نه‌تنها ایجاد نمی‌شود، بلکه مشکلات متعددی هم به دنبال خواهد داشت.

  • چه موانعی را پیش روی بخش قهرمانی تکواندو می‌دانید؟

بحثی که این روزها بیش از گذشته گریبان‌گیر ورزش ما و به‌ویژه رشته تکواندو شده، باندبازی و یا درواقع پارتی‌بازی است که در کنار نبود امکانات به‌روز، بروز و ظهور پیدا می‌کند.

  • به عنوان یک پیشکسوت در ورزش استان، آیا با جذب ورزشکاران در ادارات دولتی و به‌ویژه اداره کل ورزش و جوانان موافقید؟

این موضوع در صورت تحقق می‌تواند تحولی چشمگیر در جامعه ورزشی استان به وجود آورد، زیرا ورزشکاران همواره به صورت مستقیم و بدون واسطه در وسط میدان ورزش حرفه‌ای حضور دارند و با تمامی مشکلات و مسائل ورزشی آشنایی دارند و می‌توانند برای حل هریک از آنها راهکارهایی ویژه ارائه دهند.

  • به نظر شما چه اقداماتی برای پیشرفت ورزشکاران نیاز است؟

در زمانی که ما جوان بودیم مانند روزگار کنونی، مسابقات به صورت مداوم برگزار نمی‌شد و هر چند سال یک‌بار مسابقات چندجانبه برگزار می‌شد، اما اکنون که شرایط برای برگزاری مسابقات فراهم شده نیاز است تا با کاهش محسوس هزینه‌ها روبه‌رو شویم. اکنون اگر کسی بخواهد تکواندو را شروع کند، تنها هزینه باشگاه و بانک اطلاعاتی وی ١٥٠ هزار تومان می‌شود که باید به صورت ماهانه پرداخت کند که با گذر زمان تامین کمربندهای مخصوص و لوازم ایمنی و مبارزه این هزینه را تا ٥٠٠ هزار تومان هم افزایش می‌دهد. چنانچه این وضعیت با شرایط کنونی پیش رود، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد کاهش علاقه‌مندان خواهیم بود، یعنی درواقع تکواندو تنها به قشر مرفه جامعه اختصاص خواهد یافت.

  • با برگزاری مسابقات متعدد در این رشته موافقید؟

برگزاری مسابقه برای کسب تجربه ورزشکاران تاثیر بسیاری دارد، اما این در حالی است که هر ورزشکار باید مبلغی حدود ٦٠ هزار تومان تنها برای مسابقات استانی و شهرستانی پرداخت کند که این موضوع به محلی برای کسب درآمد از سوی هیات‌های ورزشی تبدیل شده است.

  • چه انتظاری از مسئولان دارید؟

با توجه به این‌که سال‌ها در بخش کمیته آموزش و مربیگری کشور فعالیت کرده‌ام و در دهه‌های گذشته در هیات تکواندو کرج در برخی سمت‌ها کار می‌کردم، بنابراین انتظار دارم که ابتدا توجه ویژه‌ای به پیشکسوتان تکواندو داشته باشند و همچنین با جذب منابع مالی، پیشرفت ورزشکاران این رشته را رقم بزنند. حمایت مسئولان از ورزشکاران تاثیر بسزایی در تلاش ورزشکار برای رسیدن به هدف او دارد. اگر مسئولان با دقت بیشتری به ورزشکاران نگاه کنند، با نتایج بهتر و سکوهای بیشتری روبه‌رو خواهیم بود.

  • نکته مهم در داوری

سعید زروانی: برای داوران یک اصل مهم وجود دارد و آن بی‌طرفی است. افرادی که به نحوه داوری‌ها اعتراض می‌کنند از این کار نتیجه می‌گیرند و می‌توان گفت ورزشکار، کادر فنی و سایر اعضای تیم یا باشگاه بر عکس داوران که بی‌نفع هستند، ذی‌نفع به شمار می‌روند. البته ما به آنها حق می‌دهیم که به قضاوت‌ها اعتراض داشته باشند، اما کاش اعتراضات فنی و قانونی باشد. اکنون ابزارهایی وجود دارد که می‌تواند میزان اشتباهات داوران را کمتر کند.

  • یک درصد از جمعیت استان تکواندوکارند

تکواندو که از رشته‌های رزمی به شمار می‌رود، در استان البرز از طرفداران و مستعدان بسیاری برخوردار است، تا جایی که حتی ۲ بانوی مدال‌آور جهانی کشور در این رشته از البرز هستند. به گزارش همشهری، رئیس هیات تکواندو استان با اشاره به تعداد بالای فعالان تکواندو، گفت: البرز در این رشته از ورزشکاران بسیاری برخوردار است که این امر دارای مزیت‌ها و معایب بسیاری است.

«محمد نوذری» ادامه داد: اکنون ٥٠ هزار البرزی در تمامی شهرستان‌های استان در حال فعالیت در این رشته هستند که درواقع می‌توان گفت یک درصد از جمعیت استان تکواندوکار هستند. وی افزود: علی‌رغم این تعداد بالا، همواره سعی کرده‌ایم تا هیچ یک از استعدادهای این رشته نادیده گرفته نشوند و خوشبختانه در همین راستا نیز موفق به کسب افتخاراتی در کشور شده‌ایم. رئیس هیات تکواندو استان همچنین ادامه داد: ٥٠٠ مربی رسمی برای پرورش استعدادها در استان دوره‌های لازم را گذرانده‌اند.

وی همچنین گفت: به دنبال این اقدامات، کسب رتبه نخست هیات تکواندو البرز در کشور برای ۳ سال متوالی (از سال ٩٤ تا ٩٦) رقم خورده است و اکنون نیز در انتظار اعلام ارزیابی فدراسیون برای انتخاب هیات برتر در سال ٩٨ هستیم. نوذری افزود: طی ماه‌های اخیر از مجموع ٨ اعزام در رده‌های سنی مختلف به مسابقات قهرمانی کشور، در ٧ رده موفق به کسب سکو شده‌ایم. وی در ادامه با بیان این‌که ٢ بانوی مدال‌آور جهانی البرزی هستند، گفت: امید داریم تا با تلاش ورزشکاران و حمایت هیات از آنها، با نتایج بیشتر و بهتری روبه‌رو شویم.

کد خبر 459119

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha