همشهری‌آنلاین: رئیس جمهور ترکیه به استقرار ارتش سوریه در مرزهای مشترک با ترکیه و توافق کردها با دولت دمشق واکنش نشان داد و افزود که قصد ندارند وارد منبج شوند.

اردوغان 833

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در پاسخ به سؤالی درخصوص استقرار ارتش سوریه در مرزهای مشترک با کشورش اعلام کرد، معتقد است در عین‌العرب(کوبانی) مشکلی پیش نمی‌آید و پوتین، رئیس‌جمهور روسیه رویکرد مثبتی نشان داده است.

او گفت: شایعاتی وجود دارد اما از طریق سفارت روسیه دریافتیم که رویکرد مثبتی در خصوص عین‌العرب وجود دارد. به نظر می‌رسد با مشکلی در این شهر روبه‌رو نشویم. با روس‌ها چه در سطح نظامی و چه دیپلماتیک صحبت کرده‌ایم.

اردوغان افزود: باوجود قول‌های آمریکا، منبج هنوز از وجود شبه‌نظامیان کرد پاکسازی نشده است. ترکیه به آنجا نخواهد رفت در واقع اعراب و صاحبان واقعی‌اش به آنجا می‌روند و هدف ما  تضمین امنیت آنهاست.

او احتمال داد که در سایه توافق دولت دمشق با نیروهای کرد بر سر استقرار ارتش سوریه در مرزها با ترکیه، مشکلی در منطقه کوبانی به وجود نیاید.

اردوغان گفت که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس به او اعلام کردند که در جریان حقیقت وضعیت ترکیه قرار ندارند.

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان این‌که کشورهای عضو ناتو باید مطابق منشور ناتو در مقابله با تروریسم سهیم باشند، اعلام کرد: اولویت ما آزادسازی منبج از تروریست‌ها و بازگشت غیرنظامیان به این منطقه است. ناتو باید بین ترکیه و تروریست‌ها انتخاب کند.

شهر عین‌العرب(کوبانی) در شمال شرق منبج در کرانه‌های رود فرات و ۳۰ کیلومتری شهر جرابلس واقع شده است که پایگاه مرزی تشکیلات مسلح الترکمانیه، همپیمان ترکیه محسوب می‌شود.

با توافق نیروهای دموکراتیک سوریه و نیروهای دولت این کشور،  نیروهای وابسته به نظام سوریه حرکت به سمت شمال این کشور را آغاز کردند و به تدریج در حال در اختیار گرفتن شهرک‌ها و مناطق تحت کنترل کردها هستند تا به این ترتیب به رویارویی با عملیات خصمانه ترکیه بپردازند. در این راستا پیش‌قراولان ارتش سوریه وارد منبج، عین العرب، شهرک مرزی تل تمر شده‌اند.

کد خبر 458848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =