فرزاد رشتی - خراسان رضوی- خبرنگار: جشنواره فیلم کوتاه در تربت‌جام با عنوان «شهر من» امسال در هفته وحدت برگزار می‌شود. بانی این جشنواره شهرداری تربت‌جام و موضوع این جشنواره فرهنگ شهری است.

«شهر من» در قاب دوربین

شهردار تربت‌جام در مراسم رونمایی از پوستر نخستین جشنواره فیلم کوتاه «شهر من» در تربت‌جام گفت: این جشنواره با هدف ارتقای سطح فرهنگ شهروندی و مشارکت هنرمندان در راستای ارتقای این فرهنگ برای اولین بار به مناسبت هفته وحدت توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری تربت‌جام با همکاری شرکت سینمایی رویا فیلم جام برنامه‌ریزی‌ شده است.  

«سیدعلی حسینی» با اشاره به موضوعات پانزده‌گانه این جشنواره که مرتبط با حوزه مدیریت شهری است، گفت: فضای سبز و نگهداری، فرهنگ رانندگی، نظافت شهری و پساب‌ها، احترام به حقوق یکدیگر، بازیافت و تفکیک زباله، صرفه‌جویی و الگوی مصرف، تولید محصولات داخلی تربت‌جام، حمل‌ونقل عمومی و نگهداری، مشارکت در پرداخت عوارض شهرداری، فرهنگ ورزش و سلامت، وحدت و همدلی، حقوق همسایگان، مبلمان شهری، عزت و اقتدار ملی، موضوع آزاد در زمینه فرهنگ شهروندی و شهرنشینی موضوعات این جشنواره است.  

شهردار تربت‌جام به غنای فرهنگی و هنری‌ای این منطقه اشاره کرد و گفت: هنرمندان می‌توانند با رشته‌های مختلف هنری خود برای انتقال مفاهیم و موضوعات تاثیرگذار باشد؛ اما متاسفانه زیرساخت‌های مورد نیاز توسط متولیان در این شهرستان پیش‌بینی ‌نشده و هنرمندان با کمترین امکانات در حال کار هستند. از این ‌رو بر خود وظیفه دانستیم به‌ عنوان یکی از حامیان همیشگی هنر و هنرمند، وارد عرصه برگزاری جشنواره‌های هنری شویم و به پیشنهاد شرکت سینمایی رویا فیلم جام و تصویب شورای شهر مشتاقانه از این جشنواره استقبال کردیم و همه‌جانبه حمایت خواهیم کرد.  

این مقام مسئول مدیریت شهری تربت‌جام به اهمیت توجه به فرهنگ اشاره کرد و افزود: ترویج فرهنگ شهروندی در حوزه‌های مختلف باعث رشد و نمو می‌شود و با کمک آثار هنری رشته‌های مختلف می‌توانیم به بهترین شکل این مفاهیم فرهنگی را به شهروندان منتقل 
کنیم. شهرداری‌ها با توجه به گستردگی حوزه خدماتی‌شان به اقدامات فرهنگی زیادی نیاز دارند و در راس همه باید به برنامه‌هایی که باعث ارتقای فرهنگ شهروندی می‌شود توجه ویژه کرد.  

حسینی ادامه داد: شهرداری و شورای شهر در برگزاری و حمایت از برنامه‌های فرهنگی و هنری که در راستای اهداف مدیریت شهری باشد، حمایت می‌کند و هنرمندانی که در این زمینه طرح یا برنامه‌ای دارند می‌توانند آن را ارائه کنند تا در صورت قابلیت اجرا در قالب تفاهم‌نامه یا مشارکتی آن را اجرایی کنیم. راه‌اندازی خانه فرهنگ به منظور حمایت از هنر و هنرمندان بود تا این مکان را از خود بدانند و به‌ عنوان خانه هنرمندان تربت‌جام باشد.  

وی افزود: هم‌اکنون با توجه به برگزاری جشنواره استانی داستانی جام که انجمن ادبیات داستانی شهرستان برنامه‌ریزی کرده‌اند، حمایت کردیم و در حد توان کمک می‌کنیم. سیدعلی حسینی در ادامه به شرایط برگزاری جشنواره فیلم کوتاه اشاره کرد و گفت: هنرمندان تربت‌جامی می‌توانند فیلم‌های داستانی و مستند حداکثر سه‌دقیقه‌ای خود را با موضوعات اعلام‌شده توسط گوشی تلفن همراه یا دوربین تولید و به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.  

شهردار تربت‌جام گفت: هنرمندان و علاقه‌مندان می‌توانند تا یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه همزمان با ۱۲ ربیع‌الاول و آغاز هفته وحدت آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره (اداره فرهنگی و اجتماعی شهرداری تربت‌جام) تحویل دهند. همچنین در هفته وحدت مراسم افتتاحیه و اکران و اختتامیه برگزار خواهد شد.  وی تاکید کرد: آثار رسیده توسط داوران جشنواره که متشکل از نمایندگان هنرمندان، شهرداری، شورای شهر و شرکت سینمایی رویا فیلم جام بوده، مورد بررسی قرار خواهد گرفت و ۱۰ اثر برتر انتخاب خواهند شد و در مراسم اختتامیه جوایز نقدی اهدا خواهد شد.  

کد خبر 458735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =