همشهری آنلاین: خبرآنلاین نگاهی به پاسخ های مهرزاد دانش و مهدی تهرانی، دو عضو هیات رده بندی سنی فیلم به ترس‌ها و دغدغه‌های نظام درجه بندی فیلم‌های سینمایی داشته است.

درجه بندي سني

به گزارش خبرآنلاین؛  نظام درجه‌بندی سنی سینمای ایران، حرکتی تازه در سینمای ایران است که مانند هر اقدام تازه ای در این کشور با ترس ها و هراس‌هایی روبرو شده است. موضوعی که از دیروز موجب نقد و تحلیل و بررسی های گوناگون قرار گرفته است. محور بالاگرفتن این نقد و بررسی های البته برنامه هفت بود که در آن سعید الهی در میز کارشناسی این هفته این برنامه  گفت:« درخواست دادستانی دیوان عدالت اداری حکم به توقف اعمال درجه‌بندی سنی برای فیلم‌ها داده است.»

همین خبر موجب اعتراض توئیتری ابراهیم داروغه زاده شد که نوشت: « کارشناس برنامه هفت روی آنتن زنده خبر می‌دهد که دیوان عدالت اداری با شکایت دادستان کل کشور حکم به توقف انجام رده‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی داده است! کارشناس از کجا خبر داده است و آیا افرادی آدرس‌های غلط به آقای دادستان داده‌اند؟»

حاشیه‌های میز کارشناسی برنامه «هفت» اما خیلی زود به میز نقد آن هم رسید. جایی که مسعود فراستی پاسخ انتقاد ابراهیم داروغه‌زاده در اکانت شخصی‌اش را روی آنتن زنده تلویزیون داد. 

بخشی از اهالی سینما از ماجرای درجه بندی سنی فیلم ترسیده بودند که مبادا این میز تازه ای برای ممیزی فیلم ها باشد. این بود که مهرزاد دانش، منتقد سینما و عضو هیات رده بندی سنی فیلم سازمان سینمایی در یادداشتی یادآور شده بود که درجه بندی سنی فیلم ها یک تمهید راهگشاست، نه ممیزی مضاعف است. متن کامل یادداشت دانش با عنوان « از درجه‌بندی سنی فیلم‌ها نترسیم! »

مهدی تهرانی، عضو هیات رده بندی سنی فیلم سازمان سینمایی دو یادداشت جداگانه برای رفع تردیدها  نوشت. این مدرس و منتقد سینما در یادداشت خود راهکارهایی را برای این رفع تردیدها مطرح کرد و نوشت: « در حال حاضر به نظر میرسد، سینماگران شریف سینمای ایران برای حفظ کار فرهنگی خویش به حق، در مقابل تصمیمات هیات رده بندی سنی فیلم دچار تردید هستند . اما بدلایل اخلاقی و اداری برطرف کردن این بدبینی و تردید وظیفه ذاتی هیات رده بندی  نیست.» متن کامل یادداشت تهرانی با عنوان « راهکار رفع تردید سینماگران به رده‌بندی سنی »

این منتقد سینما البته در یادداشت دیگری برای رفع نگرانی های سینماگران نوشت:« قواعدی کلی در تمام سیستم‌های رده بندی سنی فیلم در دنیا حاکم است که سینمای ما نیز می‌تواند بر اساس عرف و فرهنگ مختص خود؛ از آنها نهایت استفاده را ببرد. » متن کامل یادداشت وی با عنوان « رده‌بندی سنی فیلم، تشریفاتی نیست »

گرچه در حال حاضر وضعیت نامعلوم آیین نامه رده بندی سنی فیلم ها را باید در خبر (شنبه 20 مهر) مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی  جست که با تایید خبر حکم دیوان عدالت اداری گفت: «این حکم براساس همان دستورالعملی است که در ۱۰ اردیبهشت امسال ابلاغ شده بود اما در شهریور پیش‌نویس جدیدی منتشر شد که هنوز نهایی و ابلاغ نشده و در حال حاضر مبنای عمل سازمان سینمایی است.» توضیح سازمان سینمایی درباره توقف اجرای رده‌بندی سنی فیلم‌ها .

کد خبر 458711

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار